Kalouskův nemalý úspěch. Mimořádný zájem o spořicí státní dluhopisy

1. 6. 2012 14:42

První letošní emise Ministerstva financí ukázala, že spořicí státní dluhopisy se staly pro mnoho klientů zajímavou investiční alternativou. Ke konci upisovacího období, tedy k 31. květnu například ČSOB evidovala objednávky spořicích státních dluhopisů v celkové výši 7,3 miliardy, což je téměř polovina z celkového objemu.

Kalouskův nemalý úspěch. Mimořádný zájem o spořicí státní dluhopisy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek přednášel na právnické fakultě
reklama

"Klienti si mohli koupit spořicí státní dluhopisy na každé z 226 poboček ČSOB. Všichni, kteří měli o tuto investici zájem, si dluhopis ze své návštěvy odnesli,“ řekla Marcela Suchánková, výkonná manažerka segmentu spoření a investice ČSOB.

"Největší zájem měli lidé o dluhopisy s kratší dobou splatnosti. U nás konkrétně byl nejúspěšnější diskontovaný spořící státní dluhopis na rok a půl a reinvestiční spořící státní dluhopis na pět let. Menší zájem byl o sedmileté protiinflační dluhopisy, které jsou určeny jen pro fyzické osoby a občanská sdružení fyzických osob,“ dodala Marcela Suchánková.

Dluhopisy byly k dispozici pro občany České republiky i cizince. Koupit si je mohla také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti a zahraniční neziskové společnosti.

Nově oproti loňské emisi si mohly tři typy dluhopisů koupit mimo jiné kraje, města, veřejné vysoké školy, stavovské komory a veřejnoprávní instituce. Objednávky spořicích státních dluhopisů musí být uhrazeny ve lhůtě 5 pracovních dnů od skončení upisovacího období, tedy do 7. června. Cenné papíry vydá Ministerstvo financí 12. června.

Nominální hodnota jednoho dluhopisu byla 1 korun a minimální počet zakoupených dluhopisů byl 1 000 kusů. V loňském roce si investoři objednali spořicí dluhopisy za více než 20 miliard korun. Druhou letošní emisi chystá Ministerstvo financí na zimu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

16:35 „Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

Ne každý přivítal obrat v přístupu ke koronaviru Romana Prymuly. Podle právníka Tomáše Tyla se bez j…