Kam jdou Julínkovy poplatky? Kalouskovi či na dovču, směje se šéf pacientů

09.08.2012 7:16 | Zprávy

Lidé se opětovně začínají zajímat o to, kam jdou peníze, které pacienti dávají v ordinacích lékařům v rámci tzv. regulačních poplatků. Podle komunistické poslankyně Soni Markové totiž málokdo ví, že z těchto drobných jsou hrazeny i náklady na vodu, elektřinu, platy sester, uklízeček, či nový televizor a počítač. "Jejich používání je netransparentní,“ říká Marková a s ní souhlasí i prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

Kam jdou Julínkovy poplatky? Kalouskovi či na dovču, směje se šéf pacientů
Foto: bankovnipoplatky.com
Popisek: Logo serveru bankovnipoplatky.com

Téměř čtvrtina lidí stále nechápe, kam míří peníze vybrané na regulačních poplatcích ve zdravotnictví, které byly zavedené v roce 2008. Vyplývá to z různých průzkumů.

„Peníze vybrané na poplatcích považuje za příjem státního rozpočtu 15 procent dotázaných, podle osmi procent respondentů jsou jeho příjemcem zdravotní pojišťovny. Necelá desetina lidí vůbec netuší, komu takto vybrané finanční prostředky náleží," uvedla například před časem agentura STEM/MARK. 

Názor, že z takto vybraných peněz neprofituje stát, zastává pak podle agentury poměrně mnoho obyvatel. A komunistka Soňa Marková k tomu  souhlasně kývá. Kvůli nepřehlednosti poplatků chce něco dělat i Svaz pacientů.

“My budeme o zrušení těchto poplatků jednat příští týden s ČSSD jakožto možným vítězem voleb,“ řekl prezident Svazu pacientů Luboš Olejár ParlamentnímListům.cz. Podle Olejára nelze totiž vylepšovat "blbý systém" kdysi nastavený vládou ODS.

On to ten zákon neuvádí

Marková pak poukazuje na to, že zákon o zdravotním pojištění nestanovuje, na co přesně mohou vybrané poplatky lékaři a zdravotnická zařízení použít.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …