Kampaň pro druhé kola začíná. Le Penová překvapila tímto nečekaným krokem

25.04.2017 10:02

Ve Franci již naplno zuří kampaň před druhým kolem prezidentských voleb, které se budou konat 7. května. Marine Le Penová se ostře pustila do Macrona a dočasně odstoupila z čela Národní fronty a hodlá se profilovat jako nadstranický kandidát, který dokáže sjednotit celou zemi.

Kampaň pro druhé kola začíná. Le Penová  překvapila tímto nečekaným krokem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marine Le Pen
reklama

Jen několik hodin po oficiálním vyhlášení výsledku prvního kola prezidentských voleb se Marine Le Penová tvrdě pustila do Emmanuela Macrona. Vyčítá mu přílišnou slabost a také to, že je představitelem stávájícího systému. „Macron prosazuje úplně otevřené hranice. Hovoří o tom, že neexistuje nic jako francouzská kultura. Neexistuje žádná oblast, ve které by byl schopen ukázat aspoň kousek vlastenectví,“ zlobí se šéfka Národní fronty.

Le Penová ve svém vystoupení na France 2 doslova uvedla, že Macron je „hysterický a radikální eurofil“, který nebude schopen čelit islámskému teroru. Ačkoli je vnímána svými voliči i oponenty především jako vůdkyně Národní fronty, sama sebe nyní považuje za nadstranického kandidáta. „Nejsem už nyní vůdkyní Národní fronty. Považuji se především za kandidáta na francouzského prezidenta,“ uvedla Le Penová, která se rozhodla dočasně odstoupit z čela strany.

Celý text v angličtině je ZDE.

Jak zdůrazňuje britský levicový deník Guardian, Le Penová nyní stojí v podstatě proti všem. Macrona podpořili (až na obdivovatele Fidela Castra Jeana-Luca Mélenchona) prakticky všichni ostatní prezidentští kandidáti. Dle očekávání se pro Macrona vyjádřil také současný prezident Francoise Hollande. Ostatně letos čtyřicetiletý Macron působil v socialistické vládě a rovněž dělal prezidentovi ekonomického poradce.

Podle britského deníku stojí za prohlášením Le Penové o její nadstranickosti pokus získat na svoji stranu voliče Fillona a také euroskeptika Nicolase Duponta-Aignana, který rovněž prosazuje odchod Francie z Evropské unie. Nicméně konzervativec Fillon své voliče vybídl, aby hlasovali pro Macrona. „Prezidenta Francie vždy považovala za prezidenta všech lidí, který musí sjednocovat. Její rozhodnutí jí umožní získat více svobody,“ cituje deník nejmenovaný zdroj z Národní fronty.

Le Penová má přibližně čtrnáct dní na to, aby dokázala přesvědčit voliče, že právě ona představuje toužebně očekávanou změnu. Průzkumy veřejného mínění jí nicméně tváří tvář Macronovi příliš velké šance nedávají. Pravděpodobně neprohraje s bývalým investičním bankéřem takovým rozdílem jako její otec Jean-Marie před patnácti lety se Chiracem, ale v její vítězství věří skutečně jen nejvěrnější příznivci.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …