Kandidát na prezidenta USA Sanders chce prosadit přelomovou změnu, která se týká kampaní

04.08.2015 15:55

Bernie Sanders, demokratický kandidát na prezidenta USA, oznámil, že chce zavést novou americkou legislativu, která má dopomoci ke znovuzavedení americké demokracie. Svržení oligarchie chce dosáhnout skrze veřejné financování voleb. Informuje server Common Dreams.

Kandidát na prezidenta USA Sanders chce prosadit přelomovou změnu, která se týká kampaní
Foto: pixabay.com
Popisek: Svoboda - ilustrační foto
reklama

Bernie Sanders je nejdéle sloužícím nezávislým politikem v USA, který má názorově nejblíže k evropským sociálním demokratům. A právě on v neděli oznámil, že chce v kongresu prosadit zákon o veřejném financování voleb. „Představíme novou legislativu, která umožní lidem kandidovat do úřadu, aniž by museli škemrat o peníze bohatých a mocných,“ řekl Sanders na setkání svých příznivců v New Hampshiru.

Sanders kritizoval rozhodnutí soudu v kauze Citizens United z roku 2010, které umožnilo neomezené financování politických kampaní prakticky z jakýchkoliv zdrojů. „Musíme zvrátit toto rozhodnutí, než bude příliš pozdě. Žijeme v rostoucí oligarchii, kde si za peníze koupíte politiky.“ Současné politiky pak přirovnal k řidičům NASCAR, kteří mají na svých kombinézách značky všech sponzorů. Dodal, že někteří politici by měli nosit cedulky s textem „Sponzorují mě Koch brothers“ či „Sponzoruje mě Big Oil“.

Svoji vlastní prezidentskou kampaň pak Sanders financuje z příspěvků běžných lidí. Přes 10 milionů dolarů, tedy více jak tři čtvrtiny celkové částky, získal po částkách nižších jak 200 dolarů na osobu.

S podobnou tezí jako nyní Sanders se o pár dní dříve ozval i bývalý demokratický prezident USA Jimmy Carter, který se v talk show Thoma Hartmanna vyjádřil, že USA jsou „oligarchií“, ve které „neomezené politické úplatkářství“ dokázalo „zcela převrátit náš politický systém v závazek vůči jeho hlavním přispěvatelům“.

Hillary Clintonová, taktéž demokratická kandidátka na prezidenta, řekla: „Věřím ve veřejné financování voleb." Což ale neznamená, že se této politiky drží. Součástí této legislativy je i finanční strop kampaně, který by byl v případě veřejně financované kampaně značně omezující. Kampaň by měla k dispozici nanejvýš 100 milionů dolarů. Pro porovnání, v roce 2012 stála kampaň Mitta Romneyho skoro 500 milionů dolarů, a to do ní nejsou započítány zdaleka všechny finance. Je tedy pravděpodobné, že její kampaň bude financována i z dalších zdrojů.

Jedním z dalších zákonů, které mají veřejné financování voleb podpořit, je tzv. „Government by the People Act“, který podle jeho tvůrce, demokrata Johna Sarbanese, má za úkol zvýšit důležitost finanční podpory od běžných obyvatel. Zákon má tři hlavní body. První říká, že za každých 50 dolarů věnovaných na kampaň dostanete 25 dolarů zpět na daních; dále pak za každou částku do 150 dolarů, kterou věnujete na kandidaturu někoho do senátu či parlamentu, dá stát šestinásobek té částky, v některých případech i více a má také zajistit, aby kandidáti nebyli závislí na penězích velkých firem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,S*áči." Petr Nečas odhalil více: I o Václavu Moravcovi. Silné příběhy

10:02 ,,S*áči." Petr Nečas odhalil více: I o Václavu Moravcovi. Silné příběhy

Bývalý premiér Nečas v minulém rozhovoru pro Českou justici neřekl zdaleka vše. Jak o Robertu Šlacht…