Kandidát na šéfa ÚSTRu Světnička podal na ústav trestní oznámení

14. 2. 2014 6:07

Kandidát na šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Karel Světnička podal ve čtvrtek na ústav trestní oznámení. Uvádí několik trestných činů, včetně podvodu, které prý souvisí především právě s výběrovým řízením na ředitele ÚSTR. ČTK to oznámil sám Světnička.

Kandidát na šéfa ÚSTRu Světnička podal na ústav trestní oznámení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitelka ÚSTR Pavla Foglová

Vadí mu třeba údajné změny pravidel v průběhu tendru nebo nezveřejnění jmen členů výběrové komise. Světnička už v roce 2010 Radu ÚSTR zažaloval kvůli svému vyřazení z tehdejšího tendru na post ředitele ústavu.

Desetičlenná komise ÚSTR měla do dnešního dne vyhodnotit první kolo výběrového řízení na nového ředitele. Výsledek řízení má hlavní rada oznámit do 30. dubna. „Jako účastník výběrového řízení jsem podal trestní oznámení pro možnost naplnění skutkové podstaty několika trestných činů. Je tristní, když by mělo být vedení instituce zkoumající zločiny a nezákonnosti minulosti vybíráno pomocí nezákonností," uvedl Světnička.

V oznámení, jehož kopii zaslal ČTK, uvádí například, že Rada ÚSTR změnila až po ukončení podávání přihlášek pravidla soutěže. „Po otevření obálek zjistila, kdo všechno a s jakými koncepcemi rozvoje přišel, a následně po seznámení se s obsahem vydala nová pravidla soutěže," píše Světnička. Rada podle něj také až v průběhu podávání přihlášek výrazně změnila organizační strukturu ústavu, což je prý podvod vůči účastníkům tendru vzhledem k tomu, že měli dodat koncepci rozvoje a dalšího směřování ÚSTR. Vyjádření ústavu se ČTK zatím získat nepodařilo.

Světnička, bývalý kontrolor Nejvyššího kontrolního úřadu, už jednou protestoval proti výběru šéfa ÚSTR. V roce 2010 radu ústavu zažaloval poté, co byla jeho přihláška na post ředitele kvůli formálním nedostatkům vyřazena. Důvodem bylo, že nedodal všechny požadované doklady, podle Světničky ale doklady ústav ztratil, a našly se až po Světničkově vyřazení. „Věc dodnes není uzavřena," sdělil v nynějším trestním oznámení. V současnosti prý ÚSTR opět ztratil jeden ze Světničkových dokumentů pro aktuální tendr, doklad o dosaženém vzdělání. „Vyřazen jsem ale kvůli tomu nebyl, oznámili mi, že to můžu doručit dodatečně," řekl Světnička ČTK.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsná tečka za Palachem: Po zapálení muže na Václaváku ukázali na média. A přišla odpověď

19:39 Drsná tečka za Palachem: Po zapálení muže na Václaváku ukázali na média. A přišla odpověď

Komunista Jan Klán se rozepsal o příběhu Jana Palacha a dnešní době. Zatímco Palachovi se podle komu…