Kandidáta na pražského primátora zatím nemají TOP 09, ČSSD a ODS

29. 4. 2018 19:00

Většina politických stran v pražském zastupitelstvu už ohlásila jméno svého kandidáta na primátora do podzimních komunálních voleb. Lídra zatím nemají ČSSD, ODS a TOP 09, zjistila ČTK. Naposledy jedničku kandidátky zvolilo v primárkách hnutí ANO, za které již nebude kandidovat současná primátorka Adriana Krnáčová. V čele kandidátky ji nahradí zastupitel a poslanec Patrik Nacher (nestr. za ANO).

Kandidáta na pražského primátora zatím nemají TOP 09, ČSSD a ODS
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Praha
reklama

Kandidovat hodlá i starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL), pokud se jeho uskupení Praha Sobě podaří získat dostatek podpisů.

Jako poslední bude zřejmě kandidáta na primátora vybírat sociální demokracie na červnovém sněmu. Naopak jako první ho zvolili komunisté, kteří na krajské konferenci v polovině března vybrali Martu Semelovou. Exposlankyně, která v minulosti vzbudila pozornost například kontroverzními výroky ohledně politických procesů v 50. letech, v současnosti vede klub KSČM v pražském zastupitelstvu.

Jasno už má i hnutí ANO, kde poslanec Nacher v primárkách porazil současné pražské radní Libora Hadravu, Evu Kislingerovou a Karla Grabeina Procházku. Do kandidátky ANO nicméně ještě může podle stanov hnutí zasáhnout jeho předseda a premiér v demisi Andrej Babiš.

Zelené povede do voleb místostarosta Prahy 7 a pražský zastupitel Ondřej Mirovský, který v tajné volbě porazil předsedu strany, pražského zastupitele a starostu Prahy 4 Petra Štěpánka. Ten vedl před čtyřmi lety kandidátku Trojkoalice sdružující Zelené, STAN a lidovce.

Trojkoalice už se na volebních lístcích na podzim neobjeví. STAN se na spolupráci nově dohodla s TOP 09, která by měla lídra vybrat v květnu. Svůj zájem se o místo ucházet už avizoval předseda strany Jiří Pospíšil. Starostové si za jedničku vybrali právničku Hanu Marvanovou, která tak zřejmě zaujme druhé místo na společné kandidátce. Lidovci jako svého kandidáta na primátora vybrali koncem března v primárkách současného radního pro kulturu Jana Wolfa.

ODS by měla lídra zvolit v následujících týdnech na krajském sněmu. Spekuluje se například o jménu bývalého primátora a současného poslance a zastupitele Bohuslava Svobody. Za Piráty, kteří v posledních volbách do Poslanecké sněmovny v Praze dosáhli výrazného úspěchu, bude o křeslo primátora usilovat v politice zatím nepříliš známý Zdeněk Hřib. Ten je garantem strany pro zdravotnictví a ve volené funkci zatím nepůsobil.

Do voleb se chce zapojit také uskupení Praha Sobě, jehož hlavní tváří je poslanec, starosta Prahy 7 a člen KDU-ČSL Jan Čižinský, který by se rád stal primátorem. Kandidovat plánuje na základě podpisů obyvatel hlavního města, kterých hodlá nasbírat 100 000. Zatím jich sehnal necelou polovinu.

Poslední komunální volby v Praze na podzim 2014 vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Těsně za ním s 16 křesly skončila dosud vládnoucí TOP 09. Po osmi mandátech získaly Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti mají stejně jako KSČM čtyři křesla. Od voleb v metropoli vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. V říjnu 2015 se rozpadla, strany se ale nakonec domluvily a spolupráci obnovily. Změnilo se pouze obsazení části rady.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

7:31 Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

Bylo to na akci Milionu chvilek pro demokracii, kde zakladatel hnutí Praha Sobě Jan Čižinský odhalil…