Kandidátka KSČM natáčela před kostelem video o miliardách církvím. A nastoupil na ni farář...

11.09.2018 22:35

Kandidátka do Senátu za KSČM a bývalá primátorka Milada Halíková natočila předvolební spot, v němž přímo před kostelem sv. Anny v Havířově kritizuje církevní restituce. To, jaké místo k natočení videa zvolila, se však silně znelíbilo havířovskému faráři Marcelu Krajzlovi. „Je to nemorální a pokrytecké,“ napsal poté farář političce v otevřeném dopise. Video zveřejnil server Aktuálně.cz.

Kandidátka KSČM natáčela před kostelem video o miliardách církvím. A nastoupil na ni farář...
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Milada Halíková

„Přes nesouhlas velké části nás, vážení občané, schválila minulá Poslanecká sněmovna takzvané církevní restituce. Nyní se jedná o tom, aby z peněžního plnění musela církev zaplatit daň. Tedy tak jako každý z nás z jakéhokoli příjmu,“ zahájila svůj proslov před kostelem sv. Anny kandidátka Halíková.

Připomněla, že v současné době je velký předpoklad, že tento zákon Poslanecká sněmovna doprojedná a dostane se do Senátu. „Ujišťuji vás, že budu jednoznačně hlasovat pro. Mám ale obavu, pokud budou v Senátu převážně senátoři s pravicovým smýšlením, že by nemusel tento zákon projít,“ uzavřela.

Na video následně reagoval havířovský farář Krajzl, který odsoudil Halíkovou za to, že natočila svůj předvolební spot, kde se vyslovuje pro zdanění církevních restitucí, před havířovským kostelem sv. Anny. „Považuji za hrubě nemorální a pokrytecké na místě, kde byli v době komunistické diktatury sledováni a posléze nejrůznějším způsobem šikanováni jak věřící, tak i mí předchůdci faráři, mluvit o tom, že vy, komunisté, zdaníte náhrady za ukradený majetek,“ napsal farář Halíkové a připomněl, že restituce je „náprava způsobených škod a obnovením původního stavu“. 

Kromě toho má Krajzl problém i s minulostí Halíkové, jelikož v letech 1975 až 1990 byla členkou KSČ. „Nerespektujete právo České republiky a bez povolení vlastníka (…) jste váš spot natočili na soukromém pozemku,“ dodal Krajzl a následně političku vyzval, ať se na pozemky havířovské farnosti přijde podívat. „Spolu s jejich žalostným stavem a z uzavřených nájemních smluv můžete zjistit, jak církev úžasně ‚profituje‘ z těchto náhrad,“ zdůraznil farář.

VIDEO ZDE.

Halíková ve své reakci na farářovu kritiku uvedla, že podle jejího názoru však mají občané – voliči právo vědět, co mohou od svého budoucího senátora očekávat. „Já své názory neměním a v Senátu bych rozhodně hlasovala pro zdanění,“ uvedla a poukázala na to, že v kostele sv. Anny hovořila u příležitosti ekumenické bohoslužby, která se konala k 50. výročí založení města Havířova.

„Myslím, že i toto byl krok vedoucí spíše ke smíření a spolupráci než ke vzájemnému osočování a nevraživosti, které je žel mezi námi víc, než je zdrávo,“ uzavřela Halíková, která popírá, že by natáčela na soukromém pozemku.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…