Kardinál Duka: Nejen antisemitismus. Ale také antikřesťanství...

23.12.2019 10:02

Kardinál Dominik Duka zahajoval v Praze s židy chanuku, při čemž kázal o „antikřesťanství“. Vnímá jej jako problém stejně jako antisemitismus. Píše o tom server Novinky.cz, hradní mluvčí Jiří Ovčáček pak přidává svůj komentář.

Kardinál Duka: Nejen antisemitismus. Ale také antikřesťanství...
Foto: FTV Prima
Popisek: Kardinál Dominik Duka v pořadu Partie.
reklama

Duka byl pozván v neděli v Praze k zapálení první chanukové svíce. Hovořilo se mimo jiné o holokaustu, kdy za druhé světové války bylo vyvražděno šest milionů evropských Židů ve vyhlazovacích táborech nacistického Německa. A právě kvůli této katastrofě si podle Duky všichni křesťané uvědomují, že je v současnosti zapotřebí se vzájemně podporovat.

„Víme, že vzedmuté vlny antisemitismu, ale také vzedmuté vlny antikřesťanství jsou určitou skvrnou na současné mapě světa a mohou také signalizovat určité nebezpečí,“ uvedl Duka.

„Pan kardinál pojmenoval smutný fakt. Například v Toulouse nedávno pět desítek ‚aktivistů‘ zastavilo představení živého betléma, pokřikovalo ‚Stop fašistům‘, děsilo přítomné děti a napadalo pořádkovou službu,“ poznamenal k tomu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Kardinála Dominika Duku nedávno pobouřilo divadelní uvedení dvou kontroverzních her. Duka a jeho právník Ronald Němec, který se k žalobě připojil, chtěli omluvu po Centru experimentálního divadla (CED) a Národním divadle Brno za zásah do svých osobnostních práv. Jejich žalobu však odmítli soudy, nejprve městský soud, následně soud krajský. Žalobci podají dovolání k Nejvyššímu soudu. Církev odmítá argument soudu, podle nějž je v ČR křesťanů menšina a většina lidí si přeje takovou svobodu projevu, která křesťany uráží.

Žaloba se týkala uvedení her režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na přehlídce Divadelní svět v květnu 2018. Hry obsahují kontroverzní scény, například Ježíše znásilňujícího muslimku. Postup divadla podle kardinála silně zasáhl do jeho vyznání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

7:22 ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize spuštěním programu ČT3 naprosto jednoznačně porušila zákon, který zce…