Kardinál Duka o Halíkovi a sexu. S Topolánkem

25.04.2019 8:08

Do Topol Show zavítal tentokrát vysoký funkcionář české církve, arcibiskup pražský Dominik Duka. A řešila se palčivá témata pro církev jako nedostatek kněží či zneužívání dětí a mladistvých. Došlo i na Tomáše Halíka a papeže Františka. Ten podle Duky zcela jasně zastupuje jižní polokouli. „My jsme ji nechali napospas Číně a spol.“ povzdechl si kardinál.

Kardinál Duka o Halíkovi a sexu. S Topolánkem
Foto: archiv M. Syručka
Popisek: Dominik Duka a Milan Syruček se znají již řadu let

Topolánek upozornil na fakt, že katolická církev v Čechách má problémy s naplňováním diecézí, což řeší „importem“ kněží z Polska, a zeptal se Duky, kdy bude v Čechách většina kněží polského původu. Duka citoval jednoho z těchto polských kněží, který říká, že to nesmí být více jak 10%, a dodal, že 7% kněží je pak slovenského původu, což ale odpovídá tomu, že údajně milion Čechů má i slovenské kořeny. V souvislosti s nedostatkem kněží zmínil Topolánek i úvahy o zrušení celibátu a ptal se, jak se to s touto ideou má. Duka citoval papeže Františka, který by prý raději zemřel, než zrušil celibát. Duka k tomu dodal, že být kněz je služba, která od člověka vyžaduje, aby se do ní plně ponořil, a jak se prý ukazuje ve Skandinávii, manželství kněží často končí rozpadem.

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10674 lidí

Nemohlo nedojít ani na téma, které se s katolickou církví táhne už nějakou dobu, tedy zneužívání dětí. „Musíme říct, že tento problém existoval po celou historii. Do jisté míry my platíme za minulé století. Jsou to dvě světové války, jsou to revoluce, je to sexuální revoluce,“ začal Duka. „Předtím biskup zalistoval v těch předpisech a věděl, udělal, takový je trest. Dnes se má rozhodovat. Bezesporu sexuální revoluce, která stavěla na tom, že všechno je dovoleno, tak to nebylo jenom v otázce sexuální, zasáhla i tu generaci, která je. Tady musím říci, že ten problém v církvi není větší než v institucích, kde se pracuje s mladými lidmi. A na druhou stranu musím říci, když vezmu těch 30 let svobody, jestliže bylo odsouzeno 14 tisíc provinilců, tak mezi nimi najdeme 10 jmen našich katolických kněží. Druhý problém ovšem je, že 4 z nich jsou v seznamech agentů StB. Čili tam řeknu, že to byla určitá manipulace.“

Topolánek se pak zeptal, jaký je postup uvnitř církve, když přijde takové osočení. „Ta směrnice říká jasně, že my, když obdržíme takovou zprávu, si ji musíme ověřit. Čili my nesuplujeme ani policii, ani justici. To bývalo dávno, kdy Mírov bylo vězení pro kněze. Ale  můžeme, říci, že už od Josefa II. Jsou kněží souzeni normálními soudy jako každý jiný člověk,“ vysvětloval arcibiskup a dodal, že tedy mají povinnost jednak k občanskému zákoníku, ale i ke svědomí takové věci netolerovat. Takže po poradě, když se zjistí, že podezření je důvodné, tak se církev obrací na policii a kněz dokud se věc neprošetří, nemůže působit. A podle toho, co řekne policie, pak církev postupuje. Pokud je čin například promlčen, tak se materiály posílají do Říma, kde se o trestu rozhodne.

Bývalý premiér následně načnul téma střetu konzervativních a liberálních proudů v církvi, které reprezentoval na názorovém střetu mezi kardinálem Dukou a Tomášem Halíkem. Topolánek dodal, že Duka a Halík bývali přátelé. „Já s ním dokážu mluvit, ale my jsme se nikdy v některých bodech neshodli. To není jenom teď. A protože každý jsme jinak orientovaní ve smyslu politické vize i církevní vize. A jakmile se v církvi stanete arcibiskupem, tak musíte respektovat, že v církvi jsou voliči všech stran, které tady jsou. Na druhou stranu, my máme i jiné názory na svět,“ prohlásil arcibiskup.

Hovořilo se i o papeži Františkovi. Topolánek připomenul, že Duka přirovnal současného papeže povahou i vystupováním k Václavu Havlovi. A zeptal se, zda je papež jako Havel v tom, že v sobě má pokoru, je ostýchavý, ale když měl nějaký názor, tak za ním pevně stál. Duka souhlasil a citoval papežovu sestru, která o něm řekla: „To, že se usmívá, ještě neznamená, že neprosadí svůj názor.“

„Ano, určitě, na některé věci bude mít papež jiný názor. Protože on opravdu zastupuje tu jižní polokouli, kterou jsme po pádu berlínské zdi opustili. My jsme ji nechali napospas Číně a spol., ale nechali jsme je v tom. Čili on toto nejvíce cítí,“ pokračoval Duka o papeži. Topolánek si potvrzoval, že papež chce církev otevřít, učinit ji transparentnější, možná i decentralizovat, ale v klíčových otázkách, jako manželství stejnopohlavních párů má stejný názor jako Duka. Což kardinál potvrdil. A dodal, že i v Čechách, když sledoval diskuzi o stejnopohlavních manželstvích, tak shledává, že vítězí zdravý rozum.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel

12:34 „Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel

V sobotu byli policisté z Teplic přivoláni k případu rvačky. Ovšem muž, který ležel na zemi se zraně…