Kardinál Duka otřesený nad hořící francouzskou katedrálou: Jestli teď budeme mlčet, shoříme i my

20.07.2020 17:29

Kardinál Dominik Duka se ve svém příspěvku na blogu serveru Aktuálně.cz vyjádřil k tomu, že ve Francii opět hořela katedrála. Vrací se tak k požáru katedrály v Nantes, jež se rozhořela v sobotu. „Musím přiznat, že další požár význačné katedrály ve Francii mnou mohutně otřásl,“ uvedl Duka.

Kardinál Duka otřesený nad hořící francouzskou katedrálou: Jestli teď budeme mlčet, shoříme i my
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Kardinál Dominik Duka v roušce

Úvodem svého blogu se vrací k loňskému požáru katedrály Notre-Dame, jehož příčina není stále známá. „Dnes je jisté, že katedrála Notre Dame požár přežila a přečkala i následný útok těch, kteří by ze starobylé katedrály chtěli udělat obchodní centrum či něco jako lunapark. Nyní máme nový požár katedrály, tentokrát bezpochyby úmyslně založený. Víme také, že v předchozích letech ve Francii proběhly útoky na množství význačných francouzských kostelů včetně podlé vraždy samotného kněze Jacquese Hamela v moment sloužení bohoslužby. Čísla útoků vůči křesťanským kostelům a židovským synagogám dosahují enormní výše,“ poznamenává Duka. 

On sám považuje požár katedrály v Nantes za druhý útok na naši civilizaci. „Pokud se někdo domnívá, že jsem nepřítelem západní civilizace, tak ho mohu ujistit, že v takovém případě bych musel být členem organizací a ideologií, se kterými po celý život vedu zápas o svobodu a se kterými bojoval už můj otec i dědeček,“ sděluje Duka a dodává, že budeme-li k ničení symbolů naší civilizace mlčet, shoříme podobně jako Alexandrijská knihovna či Reichstag.

„Uvědomme si, že v takovém případě skončí všechny naše výdobytky, jako jsou demokracie, úcta k lidským právům i vzájemné toleranci v odlišnostech,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …