Kardinál Duka znovu nepotěší Halíka: Uprchlíkům nepomůžeme. Můžeme uvrhnout společnost do chaosu

27.08.2016 19:12

Svým názorem, že Česko by uprchlíky rozhodně přijímat nemělo, a to z bezpečnostních i kulturních důvodů, způsobil kardinál Dominik Duka v české katolické církvi pořádný poprask. On si ale stojí za svým. Informoval o tom server TN.cz.

Kardinál Duka znovu nepotěší Halíka: Uprchlíkům nepomůžeme. Můžeme uvrhnout společnost do chaosu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mše na sv. Vojtěcha. Kardinál Dominik Duka udělil zlatou Svatovojtěšskou medaili Jiřímu Grygarovi a Alexandru Tomskému

„My jim v první řadě nepomůžeme, a to je trochu i můj spor s některými lidmi uvnitř církve. Neuvědomujeme si, do jakého chaosu bychom mohli uvrhnout společnost, protože ta otázka přijetí těchto lidí – to znamená tedy opravdu uskrovnění se celé společnosti,“ má jasno kardinál Duka.

Jedním z kritiků Dukova postoje je například kněz a filozof Tomáš Halík, který se naopak zasazuje o dialog s muslimy.

  • Celý text je ZDE

„Je velmi těžké vést dialog, když na druhé straně jsme svědky toho, co se děje. Mně to často připomíná, když si vzpomeneme na životopis Winstona Churchilla, kdyby v roce 1939 hovořil a vedl dialog s Adolfem Hitlerem, s Göringem a s Ribbentropem. On viděl, kam celý svět směřuje. Byla proti němu prakticky celá elita velké Británie. Takže někdy je potřeba mít tu odvahu a říci pozor,“ vyzývá kardinál Dominik Duka.

Již dříve Duka v rozhovoru pro server Echo24 varoval, že až dosáhne podíl muslimů ve společnosti 25 procent, začnou prosazovat šaríu.

Na otázku, zda je třeba se obávat většího počtu muslimů v Evropě, uvedl, že může jen opakovat postřeh kardinála Gantina. Bernardin Gantin byl beninský kardinál, zemřel v roce 2008. Podle Duky to byl velký přítel našeho kardinála Tomáška. „Gantin o vyznavačích islámu řekl: Dokud jich je ve společnosti pět procent, nejsou problémy. Když jich je patnáct procent, začnou přicházet s požadavky, že by chtěli obsazovat svými lidmi určitá klíčová místa ve společnosti. A jakmile se dostanou na 25 procent, začnou do zákonů prosazovat právo šaría a usilovat o převzetí vlády,“ uvedl Duka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

22:35 „Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Za…