Kardinál Vlk o vývoji po listopadu '89: Pravda na prezidentské vlajce se nestala platnou orientací nové doby

15.11.2014 9:25

Kardinál Miloslav Vlk napsal do dnešního deníku MF Dnes komentář s názvem „Pravda vítězí – nebo vyděsí?“. Vyslovil v něm hořkost nad tím, že ti lidé z Charty či disentu, kteří nesli historický odkaz vepsaný i na prezidentskou vlajku, neměli sílu se chopit politické moci a přenést ho do praktického politického života. I proto prý naše společnost za těch 25 let příliš nepokročila.

Kardinál Vlk o vývoji po listopadu '89: Pravda na prezidentské vlajce se nestala platnou orientací nové doby
Foto: kardinal.cz
Popisek: Kardinál Miloslav Vlk
reklama

Podle kardinála Miloslava Vlka toho bylo k výročí událostí roku 1989 už v těchto dnech řečeno i napsáno mnoho. Přesto přispěl svým názorem do sobotního vydání MF Dnes. „S časovým odstupem dvaceti pěti let se události už stávají historií, kterou zkoumáme a která – jak moudří lidé často opakují – se stává `magistrou vitae`, učitelkou života,“ píše na názorové stránce kardinál.

Dodává, že to však předpokládá poctivý přístup k těmto událostem, „padni komu padni“.  Duchovní pak připomíná biblický citát „Pravda Vás osvobodí“ i prezidentskou vlajku s nápisem „Pravda vítězí“ a podotýká, že heslo, pod kterým husité šli do boje a umírali za něj, znělo: „Pravda Páně vítězí."

„Nechci být jen škarohlídem a moralistou, ale sám sebe se ptám, jestli je ještě moderní a jestli chceme či máme vůli se ze své historie poučit, jestli ještě platí, že se z chyb minulosti člověk učí,“ uvádí ve svém komentáři Vlk. On sám by prý při vzpomínání na listopad 1989 uvítal více hodnocení těch událostí z hlediska současného stavu naší společnosti, „abychom si řekli, co nám to přineslo“.

Materialismus staré doby pokračoval v novém kabátě

Kardinál Vlk popisuje v MF Dnes ochotu společnosti přijmout v listopadových dnech hesla navazující na naše tradice, v nichž pravda a láska hrály významnou úlohu. „A my, když jsme prožívali čtyřicet let v každodenní koupeli lží a nepravd komunistické propagandy, jsme byli ochotni přijímat ono Solženicynovo `nežít se lží`," uvádí kardinál a připomíná Václava Havla.

Ten podle něj zformuloval heslo „Pravda a láska“, které odpovídalo všeobecné atmosféře, ale i zkušenostem a naší tradici. „Bohužel ti, kteří z těchto našich tradic zkušeností vycházeli, například chartisté a mnoho dalších disidentů, neměli sílu se chopit politické moci a toto poučení z historie bližší i vzdálenější přenést do praktického politického života,“ tvrdí vysoký představitel katolické církve.

„Takže se vlastně v určitém smyslu pokračovalo dále ve starých kolejích. Pravda na prezidentské vlajce se nestala platnou orientací nové doby a materialismus staré doby pokračoval v novém kabátě ekonomické transformace dále bez duchovního zakotvení,“ míní kardinál.

Ve svém komentáři v MF Dnes k výročí listopadu 1989 dál napsal, že podle něj tomuto výročí dlužíme více hlubší reflexe. „Vyspělost společnosti se projevuje i v tom, jak si váží svobody, práva a spravedlnosti, jak se s nimi na nejvyšších místech zachází – a tady vidím, že jsme za tu dobu velký kus cesty neušli,“ konstatuje kardinál Miloslav Vlk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Viník rozdělené společnosti? Nedělní Otázky Václava Moravce mají dohru. Tohle se v ČT líbit nebude

20:35 Viník rozdělené společnosti? Nedělní Otázky Václava Moravce mají dohru. Tohle se v ČT líbit nebude

„Všichni si platíme veřejnoprávní média, měla by sloužit, nestraně nás informovat, snažit se utlumov…