Kardinál Vlk se zlobí: Katedrála svatého Víta mohla být naše. Kdyby...

15.05.2013 7:53

Kardinál Miloslav Vlk se znovu opřel do sporu o vlastnictví katedrály sv. Víta v Praze mezi katolickou církví a českým státem. Ústavní soud podle něj v podstatě potvrdil, i když v jiné kauze, že vlastníkem katedrály je i nadále církev, tedy že Česko chrám vyvlastnilo protiprávně.

Kardinál Vlk se zlobí: Katedrála svatého Víta mohla být naše. Kdyby...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Katedrála svatého Víta, tradiční místo korunovací českých králů i jejich posledního odpočinku

Kardinál Miloslav Vlk má tedy za to, že kdyby jeho nástupce, pražský arcibiskup Dominik Duka, před dvěma lety nepřistoupil na dohodu s prezidentem Václavem Klausem, že sv. Vít zůstane státu a o správu se budou starat společně, mohl chrám dnes patřit církvi.

Ústavní soud sice nerozhodoval přímo ve věci katedrály, ale ve verdiktu z 22. dubna dal za pravdu třem stěžovatelům, že komunistický režim v roce 1955 vzal jejich předkům nemovitosti na Hradě svévolným zásahem. Stejným nařízením pak stát zabral i katedrálu.

Kardinál Miroslav Vlk, jenž za navrácení chrámu intenzivně bojuje, považuje rozhodnutí soudu za potvrzení církevního vlastnictví. „Ústavní soud tak de facto potvrdil, že vlastníkem katedrály je i nadále církev. Žádný jiný právní akt ji na stát nemohl převést,“ uvedl Vlk na svém webu.

Navíc podle něj i zmínka v restitučním zákoně 428/2012 Sb., že katedrála je výjimkou a že o ni církev nemůže žádat, je potvrzením výše uvedeného bezpráví bez jakéhokoliv právního podkladu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlivný pirát: Dejme víc peněz neziskovkám! Konkrétně: Romea, Extinction Rebellion, Pulse of Europe...

6:16 Vlivný pirát: Dejme víc peněz neziskovkám! Konkrétně: Romea, Extinction Rebellion, Pulse of Europe...

„Chtěl bych, aby neziskovky, které dělají dobré a důležité věci, byly v Česku silnější,“ zaznělo od …