Karel Dolejší z Britských listů se snaží nahlédnout do hlavy Vladimíra Putina. Nic moc hezkého tam prý nevidí

17.02.2016 22:38

Karel Dolejší se na serveru Jana Čulíka Britské listy snaží nahlédnout do mysli ruského prezidenta Vladimira Putina. Vidí člověka, který má pocit prohry v podobě rozpadu Sovětského svazu a je ochoten udělat cokoli, aby tuto tragédii napravil. Cokoli. Západ naproti tomu neustále přepočítává rizika a zisky, proto působí slabě a nerozhodně. Putin toho umně využívá.

Karel Dolejší z Britských listů se snaží nahlédnout do hlavy Vladimíra Putina. Nic moc hezkého tam prý nevidí
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Západ žije v atmosféře přiměřeného úspěchu a cokoli se děje, s tímto svým úspěchem – blahobytem poměřuje. Když se mu zdá, že by mohl až příliš ztratit, raději nic nedělá. Tentýž Západ bohužel předpokládá, že ruský prezident Vladimir Putin uvažuje stejně. Jenže to je omyl.

Podle Dolejšího má Putin pocit, že jeho země ztratila postavení druhé mocnosti světa. Dobu, kdy se Sovětského svazu svět bál či mu naslouchal z jiných důvodů, si Putin ještě pamatuje a rád by se do těchto časů vrátil.

Celou úvahu najdete zde.

„Všechny úspěchy, které Rusko zaznamenalo od nástupu Putina do prezidentské funkce, jsou stále jen slabou náplastí na historické ztráty (‚největší geopolitická katastrofa 20. století‘), které nebyly zpracovány a přijaty,“ napsal autor. Jako politik, který trpí pocitem prohry, je ochoten udělat opravdu vše, aby situaci ve své zemi zvrátil.

Stačí se podívat na ruskou operaci na Ukrajině, ale také na operaci v Sýrii. Západ roky říkal, že tamní krizi nelze řešit vojenskou silou. Až se toho chopil Putin a všem ukázal, že to jde. „Další snahy vyhýbat se rizikům namísto čelit výzvám prezentovaným revizionistickou mocností bude znamenat, že se stejný scénář zopakuje na libovolném místě, kde se Putin rozhodne angažovat,“ varoval Dolejší.

Západ by proto měl přestat věřit, že Putin začne přemýšlet jinak. To Západ by měl začít myslet jinak. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez Putina bude líp? „Budete zklamaní.“ Studená sprcha pro fanoušky převratu

21:30 Bez Putina bude líp? „Budete zklamaní.“ Studená sprcha pro fanoušky převratu

Docent Chmelár varuje před izolací Ruska ze strany Evropy. Může totiž způsobit, že se dá dohromady s…