Karel Randák: Západ o pomoci Kyjevu jen žvaní

19.02.2015 16:00

Přední české bezpečnostní experty oslovil server Aktuálně.cz, aby komentovali příčiny a důsledky porážky prokyjevských sil u strategického města Debalceve na východní Ukrajině. Exministr obrany Alexandr Vondra, někdejší zpravodajský důstojník Dušan Rovenský, bezpečnostní poradce František Šulc a bývalý šéf české zahraniční rozvědky Karel Randák se vesměs shodují, že prohra ukrajinských vojsk u Debalceve Západ ponížila.

Karel Randák: Západ o pomoci Kyjevu jen žvaní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Randák

Vondra poukázal na to, že povstalci si kradou s podporou Moskvy jeden kus Ukrajiny za druhým. „Vždyť jaké je to, prosím vás, příměří, když z něj bylo vyjmuto obklíčené Debalceve?!" uvedl Vondra, jenž přednáší bezpečnostní politiku a mezinárodní vztahy na vysoké škole.

Západní Evropa se Spojenými státy mají podle Vondry jen dvě možnosti: buď se k Ukrajině obrátí definitivně zády, anebo vyslyší její prosby o dodávky zbraní a vojenského poradenství.

Ukrajinské armádní velení je politiky obsazováno amatérsky

Podle zpravodajského analytika Dušana Rovenského ukazuje potupná porážka u Debalceve na zoufalou zanedbanost ukrajinské armády. Ta sice disponuje odhodlanými řadovými vojáky, ale chybí jí velitelé schopní vést a koordinovat boje v takových měřítcích, jak jsme tomu na východě Ukrajiny svědky. „Ukrajinské armádní velení je natolik neschopné, že mě ani porážka u Debalceve nepřekvapila. Očekával jsem ji," podotkl k tomu Rovenský. Podle něj je ukrajinské armádní velení politiky amatérsky obsazováno podle klíče „kdo s kým kamarádí či se přítelíčkuje“. „Klíčová místa v ukrajinské armádě zastávají neschopní lidé bez jakýchkoliv zkušeností z vedení větších bojových operací. Proto jsme svědky tak fatálních selhání a krvácení ukrajinské armády," říká bez servítků Rovenský.

V čele vzbouřenců stojí zkušení velitelé ruské armády

Naopak doněčtí i luhanští separatisté sice nejsou dobře vycvičeni, v jejich čele ale stojí velmi zkušení a kompetentní velitelé ruské armády a zpravodajští důstojníci. Separatisté navíc disponují těžkými a výkonnými zbraněmi ruské provenience, které ukrajinská armáda nikdy neměla. Ruské jednotky ale na Ukrajině podle Rovenského neoperují. "Jak říkám, separatisté jsou vedeni prvotřídními ruskými důstojníky - proto jdou od vítězství k vítězství a proto je také ukrajinská armáda nyní zcela v koncích," soudí český expert.

Debalceve je diplomatickou prohrou Merkelové

Podle bezpečnostního experta Františka Šulce je Debalceve každopádně diplomatickou prohrou německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Françoise Hollandea. "Putin s nimi sjednal licoměrně příměří a separatisté si i s jeho pomocí stejně dobyli, co chtěli. Ruský prezident nemohl Merkelovou s Hollandem snad ani víc zesměšnit. A stejně tak směšně nyní vyznívají výkřiky, jaké jsme slyšeli v Minsku: prý se jedná 'o poslední naději míru na Ukrajině'. Merkelová s Hollandem vlezli sami jako slepí Putinovi do pasti." Proto by podle Šulce neměla Evropa dlouho váhat a s vojenskou pomocí Ukrajině začít. I s vědomím, co tím riskuje.

Bývalý šéf české zahraniční rozvědky Karel Randák si myslí, že Ukrajina směřuje nevyhnutelně k rozpadu na dvě části, na západní a východní. I proto, že zatímco ruský prezident podporuje východ Ukrajiny zbraněmi, experty i logisticky, „Západ o pomoci Kyjevu celou tu dobu jen žvaní. To je ten podstatný rozdíl mezi námi,“ uvedl Randák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prasata! To ani nelze ukázat.“ Turecký útok na Sýrii: Zločiny. A zvrat ve hře

7:19 „Prasata! To ani nelze ukázat.“ Turecký útok na Sýrii: Zločiny. A zvrat ve hře

O situaci v Sýrii, která od minulého týdne čelí turecké ofenzivě, informovala na svém facebookovém p…