Kašlu na Španělsko, když budete chtít. Po masakru se ozvala mezinárodní hvězda Katalánska. Na VIDEU i plakala

02.10.2017 8:11

Referendum o nezávislosti Katalánska začíná být pro Španělsko čím dál větším problémem. Katalánci se údajně drtivou většinou hlasů vyjádřili pro samostatnost a své politické názory naposledy velmi jasně vyjádřila také hvězda FC Barcelona i španělské reprezentace Gerard Pique.

Kašlu na Španělsko, když budete chtít. Po masakru se ozvala mezinárodní hvězda Katalánska. Na VIDEU i plakala
Foto: Repro Youtube
Popisek: Fotbalista Gerard Piqué v slzách, když mluví o referendu v Katalánsku

Španělská vláda v posledních hodinách před referendem podnikla mnohá opatření, aby se referendum nemohlo uskutečnit. Došlo k násilným střetům s odhodlanými voliči, proti kterým policie použila gumové náboje a obušky. Úřady v Katalánsku hlásí, že bylo zraněno až 750 lidí. Madrid se snažil zastavit i elektronické hlasování, ale referendum přesto proběhlo a podle premiéra Katalánie Carlese Puigdemonta přibližně 90 % voličů hlasovalo pro samostatnost.

Referenda se zúčastnilo něco málo přes 42 % voličů a premiér po spočítání většiny hlasů již prohlásil, že „Katalánci při hlasování získali právo na nezávislý stát“. Jeho vláda již před několika dny uvedla, že je připravena vyhlásit samostatnost do 48 hodin od vyhlášení výsledků referenda. Podle agentury AFP nicméně hlasování nesplňovalo běžné standardy. Jeho výsledek tomu odpovídá, protože v průzkumech vše vypadalo mnohem vyrovnaněji.

Anketa

Je Milan Chovanec dobrý ministr vnitra?

7%
93%
hlasovalo: 5120 lidí

Napětí mezi španělskou vládou a katalánskými úřady se promítá také do sportovní oblasti. Zápas katalánského velkoklubu FC Barcelona s Las Palmas se hrál bez diváků z obav před případnými násilnostmi. Po jeho skončení navíc vystoupil barcelonský obránce a mistr světa i Evropy Gerard Pique před novináři s ryze politickým prohlášením, ve kterém se jasně postavil za konání referenda a vyjádřil se také ke své budoucnosti ve španělské reprezentaci.

„Lidé v Katalánsku po dlouhou dobu nemohli hlasovat, což je přitom jejich právo, které je třeba hájit všemi legálními prostředky. Jsem Katalánec a cítím se jím dnes více než když jindy. Stejně tak musím říci, že jsem v těchto dnech mimořádně hrdý na celý katalánský lid,“ uvedl třicetiletý rodák z Barcelony s tím, že je připraven pokračovat ve španělské reprezentaci. „Pokud by ale byly mé politické názory problém, potom jsem připraven národní tým opustit,“ dodal Pique, kterého na několik vteřin dokonce přemohly slzy dojetí.

Po včerejším vítězství Barcelony 3:0 nad Las Palmas čekají někdejšího hráče Manchester United Piqueho v příštích dnech reprezentační povinnosti se španělským týmem v právě probíhající kvalifikaci na MS 2018 v Rusku. Jak dodává britský deník Independent, katalánský patriot tak patrně bude čelit silnému tlaku od španělských fanoušků a možná také od některých reprezentačních spoluhráčů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Provazník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…