Katolická církev kritizuje navracení majetku. Je moc pomalé

03.07.2014 17:06

Navracení majetku církvím se příliš táhne, stěžuje si katolická církev. Státní pozemkový úřad (SPÚ) uzavřel s církvemi do konce června pouze 410 dohod o vydání majetku. Výzev ale obdržel přes 3250. Nová ředitelka SPÚ Svatava Maradová slibuje nápravu.

Katolická církev kritizuje navracení majetku. Je moc pomalé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem
reklama

Dohody o navrácení majetku mezi církvemi a státem měly být uzavřeny do třicátého června. Sněmovna zřejmě i kvůli pomalému postupu vydávání majetku minulý týden podpořila návrh ČSSD na prodloužení této lhůty o půl roku.

Podle nové ředitelky SPÚ Svatavy Maradové by měla být lhůta dostačující. K dosažení cíle jí má mimo jiné pomoci nových sto třicet zaměstnanců, které přijala v květnu. A v případě potřeby se nebrání dalšímu personálnímu posílení.

Zdlouhavé vydávání majetku kritizuje zejména katolická církev

Pomalý postup Státního pozemkového úřadu se nelíbí zejména katolické církvi. Podle tiskové mluvčí brněnského biskupství Martiny Jandlové bylo v současné době jejímu biskupství vráceno pouze 0,5 hektaru lesa ve Žďáru nad Sázavou. V českobudějovické diecézi byl plně ukončen restituční proces pouze v 10 procentech případů a v biskupství ostravsko-opavském bylo katolické církvi vráceno 30 procent z celkového množství požadovaného majetku.

„Dohoda o vydání majetku měla být dle zákona uzavřena do šesti měsíců od podání výzvy a my jsme první výzvy podávali v únoru roku 2013. V některých případech už tedy uplynul více než rok, aniž by dohoda byla uzavřena,“ stěžoval si Lidovým novinám na postup úředníků generální vikář ostravsko-opavského biskupství Martin David.

Vedoucí restitučního oddělení českobudějovické diecéze Petr Stukbauer zase podezírá zodpovědné osoby z hledání záminek, jejichž účelem má být prodloužení restitučního procesu, ztěžování navrácení majetku, nebo dokonce znemožnění jeho vydání.

Jednotlivá biskupství jsou připravena o svůj majetek bojovat i soudní cestou. „Prověřujeme všechny možnosti, ale vzhledem ke složitosti tématu se zatím nebudeme blíže vyjadřovat,“ sdělil tiskový mluvčí královéhradeckého biskupství Luděk Bárta. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…