Kauza H-System a tři lži demagogického kalibru! Docent Valenčík varuje před zločinným spiknutím

26.07.2018 19:51

Kauza H-System by se mohla rovnat zločinnému spiknuti, míní docent Radim Valenčík, vedoucí katedry ekonomie a mezinárodních vztahů na Vysoké škole finanční a správní. Ten podle svých slov nejen v úterních Událostech, komentářích na ČT 24, ale i v diskusích na internetu od lidí, od kterých by to nečekal, zaznamenal tři lži demagogického kalibru, které se vyskytovaly v různých obměnách. Ve svém textu se proto rozepsal, jak tyto lži lze interpretovat, a rovnou k nim připojil i svůj komentář.

Kauza H-System a tři lži demagogického kalibru! Docent Valenčík varuje před zločinným spiknutím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Valenčík
reklama

„Rozhodnutí o vystěhování těch, co si domy dostavěli, je ve prospěch těch chudáků, kteří na dostavění domů neměli peníze,“ zmínil Valenčík, podle jeho názoru, první často vyslovovanou lež. A připsal k tomu, že lidé, kteří si domy dostavěli, jsou ochotni znovu zaplatit za to, co bylo základem dostavby. „A to z peněz, které jako ostatní poškození dostanou. Oni nikoho o nic neokradli a jsou ve stejné pozici, jako ostatní odkradení,“ dodal.

„Konkurzní správce se nemohl dopustit jednání v rozporu s dobrými mravy, protože neměl v kauze důvod k podjatosti,“ uvedl druhé lživé tvrzení. A následně poukázal na to, že odměna, a to nemalá, se vypočítává podle toho, co je zahrnuto do konkurzní podstaty.

Navíc připomněl, že je podezření z podvodného jednání konkurzního správce. Někteří zástupci SBD Svatopluk prý tvrdí, že konkurzní podstata byla v průběhu let 2001-2013 vytunelována. Proto také bylo podáno několik trestních oznámení na současného správce konkurzní podstaty, ta oznámení byla uzavřena bez odsouzení.

Fotogalerie: - Lidé, které chtějí vystěhovat

Lidé z Horoměřic, kterým soud nařídil kvůli kauze ...
Lidé v Horoměřicích, kterým soud nařídil kvůli kau...
Lidé z Horoměřic, kterým soud nařídil kvůli kauze ...
Lidé z Horoměřic, kterým soud nařídil kvůli kauze ...
Lidé z Horoměřic, kterým soud nařídil kvůli kauze ...
Lidé z Horoměřic, kterým soud nařídil kvůli kauze ...

Dále také zmínil tvrzení, že do konkurzu bylo přihlášeno přes 500 pohledávek v celkové výši přesahující 2 mld. Kč, když největší je pohledávka společnosti Global Financial Restructuring Czech ve výši 1076 mil. Kč., která uplatňuje původní pohledávku Komerční banky. „Druhým největším věřitelem s pohledávkou ve výši 453 mil. Kč je SBD Svatopluk. V roce 2011 bylo rozhodnuto o částečném uspokojení pohledávek věřitelů, když jim bylo vyplaceno celkem 140 mil. Kč (asi 6,8 % výše pohledávek),“ uvedl informace čerpané z wikipedie, více se dočtete ZDE. „I když jsou tato tvrzení vyzdrojována jen částečně, brzy se ukáže, jak to bylo,“ dodal Valenčík.

Jako třetí lež pak označil prohlášení, že – „vše probíhá naprosto standardně a zástupci státní moci ani nemohou postupovat jinak“. Na to Valenčík reagoval slovy, že jedním ze základních atributů státu je garantování rovnoprávného postavení všech účastníků. V dané oblasti jde prý o to, aby vyrovnání poškozených, odkup, náhrada apod. probíhaly za rovnoprávných podmínek. „Z tohoto hlediska je logické, že pořadí – „nejdříve se vystěhujte, my to pak prodáme, někdy vám nějaké peníze dáme a pak si zase budete moci koupit byt“ – nemá nejen logiku, je nemorální po 20 letech bydlení, ale porušuje i základní principy fungování státu,“ zdůraznil Valenčík.

  • Původní text ZDE

Nejlepší obrázek, který ilustruje, o co jde, je podle docenta to, za jakých podmínek již byly prodány likvidátorem (což je v daném případě přesnější výraz než konkurzní správce) některé nemovitosti z konkurzní podstaty. A i když by stačil jeden hrozný případ, bude jich podle Valenčíka patrně mnohem více. „Každý lump dojede na svoji nenažranost. Můj osobní odhad je, že tady se nenažranost toho, kdo chtěl víc, než je únosné, projevila naplno. Dokonce nevylučuji, že zde vyplavalo na povrch něco, co může nabýt rozměrů zločinného spiknutí,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„V tomhle nechci žít.“ Kalouskova poslední rána. Schytali ji Piráti

6:15 „V tomhle nechci žít.“ Kalouskova poslední rána. Schytali ji Piráti

Miroslav Kalousek, který v tomto týdnu opustil svůj poslanecký post, se v rozhovoru pro Aktuálně.cz …