Kauza Jany Nagyové. Nové informace

1. 10. 2016 20:45

Je to celé takové nějaké zamotané. Další líčení v údajném zneužití Vojenského zpravodajství někdejší pravou rukou premiéra Petra Nečase se odehraje na sklonku října. „Kauza Vojenské zpravodajství pokračuje 25. a 26. října,“ potvrdila informace ParlamentníchListů.cz mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. ParlamentníListy.cz získaly předchozí rozsudek odvolacího městského soudu, jenž případ vrátil na první instanci (ve 3 přílohách), kterým se kauza vrátila prvoinstanční soudkyni, jež obžalované letos v červnu znovu osvobodila.

Kauza Jany Nagyové. Nové informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová

Případ je to nadmíru zapeklitý, z prvního rozhodnutí odešla Nagyová s podmínkou a generálové Ondrej Páleník a Milan Kovanda a plukovník Jan Pohůnek bez trestu, s tím, že by měli být potrestáni kázeňsky. Na základě hlavního líčení pak byli osvobozeni. Městský, odvolací soud, pak případ prvoinstanční soudkyni Heleně Králové vrátil s dlouhým odůvodněním.

Obvodní soud pro Prahu 1 ale Janu Nečasovou v kauze zneužití Vojenského zpravodajství znovu zprostil viny. Nečasová (dříve Nagyová) měla nechat sledovat někdejší manželku expremiéra Petra Nečase Radku. Osvobozeni byli i tři bývalí zpravodajci.

Státní zástupce Radek Bajger se na místě odvolal. Tvrdí, že bývalá šéfka kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase v roce 2012 nezákonně zaúkolovala tajnou zpravodajskou službu, aby sledovala tehdejší Nečasovu manželku. Údajně jí šlo o osobní zájem, konkrétně o urychlení Nečasova rozvodu. Soudkyně ale neuvěřila motivaci Nečasové (tehdy Nagyové) předložené obžalobou, že chtěla na expremiérovu manželku něco zjistit a dosáhnout tak rozvodu. Nagyová podle ní věděla, že ji Nečas miluje a chce se nechat rozvést. „Nevím, proč by chtěla tímto krkolomným způsobem dosáhnout rozvodu. Tento motiv je ostatními provedenými důkazy vyvrácen,“ argumentovala Králová.

Žalobce Bajger byl po vynesení rozsudku přesvědčen, že odvolací soud zprošťující verdikt opět zruší. „Už soud konstatoval, že tento soud zcela opomíjí důkazy předložené obžalobou, a pokud je konstatuje, tak je deformuje,“ uvedl například. Příkladem deformace důkazu je podle něj hodnocení výpovědi experta na policejní sledování, jehož slova soud nepovažoval za relevantní.

Usnesení soudu:

I. - II. - III.

Odvolací soud pokáral Královou

„Odvolací soud se ztotožňuje s názorem státního zástupce, že řízení u obvodního soudu trpí podstatnými vadami proto, že v něm byla porušena řada ustanovení, jimiž se má zabezpečit objasnění věcí, což mohlo mít vliv na správnost a zákonnost přezkoumávaného rozsudku,“ nešetřil odvolací senát Richarda Petráska při prvním odvolání soudkyni Královou. Odvolací soud naopak nesouhlasil s názorem žalobce, že část líčení měla být vedena veřejně, i když se jedná i o citlivé události v tajné službě. Odvolací soud se na druhou stranu s žalobcem ztotožnil v tom, že se Králová nevypořádala se všemi okolnostmi, významnými pro své rozhodnutí. „Pokud obvodní soud uvedl, že všechny provedené důkazy pouze potvrdily obhajobu obžalovaných a ani jeden z provedených důkazů nevede k závěrům o tom, že by obžalovaní naplnili skutkovou podstatu zažalovaných přečinů, je takovýto závěr obvodního soudu v diametrálním rozporu s provedenými důkazy. Královou Petrásek také pokáral za špatné vyhodnocení svědectví expremiéra Nečase, který byl pro osvobození obžalovaných klíčový. Soudkyně prý měla přihlédnout k výpovědím z přípravného řízení, odposlechů telefonních hovorů a zaslaných sms. Soud dokonce naznačil, že Nečas mohl vědomě nepravdivě vypovídat kvůli pomoci manželce vyhnout se odsouzení.

Na základě analýzy rozsudku je velmi pravděpodobné, že městský soud osvobození Nečasové a tří bývalých důstojníků vojenské tajné služby opět zruší a vrátí případ Heleně Králové k novému projednání a rozhodnutí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaroslav Šťastný

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…