Kauza Jany Nečasové pokračuje: Soud projedná vyzrazení informací BIS

24.09.2020 6:30

Pražský vrchní soud dnes projedná odvolání státního zástupce v kauze údajného vyzrazení utajované informace Bezpečnostní informační služby. Nepravomocný rozsudek zprostil viny všechny obžalované, tedy někdejší šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Janu Nagyovou (nyní Nečasovou), lobbistu Iva Rittiga i právníka Davida Michala.

Kauza Jany Nečasové pokračuje: Soud projedná vyzrazení informací BIS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová s manželem
reklama

Obžaloba tvrdí, že Rittig se v roce 2012 od Nečasové dověděl o utajeném materiálu zaslaném premiérovi. Dovodil údajně, že zpráva BIS se týká právě jeho, a proto za Nečasovou poslal právníka Michala. Premiérova partnerka pak prý Michalovi obsah dokumentu prozradila a Rittig mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány a instituce.

Pražský městský soud napoprvé uznal trojici vinnou, napodruhé – po odchodu původního předsedy senátu do důchodu – rozhodl opačně. Státní zástupce pro Nečasovou požadoval tříleté vězení, pro oba muže navrhoval podmínky a peněžité tresty.

Klíčovým důkazem obžaloby jsou odposlechy Rittigovy schůzky v pražském hotelu Ventana. Trojice vinu odmítá, podle Rittiga je obžaloba absurdní. Obhájci poukazovali mimo jiné na to, že informace o Rittigově vlivu na ministerstvu zemědělství nebyla tajná, protože o ní už dříve psali novináři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…