Kauza Koněv trochu jinak: Tolik to stálo. A kdo dostal vyděláno?

13.04.2020 9:04

K odstraněné soše maršála Koněva na Praze 6 se v komentáři pro DeníkReferendum.cz vyjádřila Barbora Hrůzová. Podle jejích slov totiž zanikly nepříjemné otázky: Proč byla socha odstraněna tak rychle a za tolik peněz?

Kauza Koněv trochu jinak: Tolik to stálo. A kdo dostal vyděláno?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odstraněná socha maršála Koněva v pražských Dejvicích

Socha maršála Koněva byla odstraněna 75 let po válce, 40 let po jejím odhalení a 31 let po změně režimu. Rada městské části odstranění projednala 2. dubna, hned o den později byla socha přemístěna do depozitáře, odkud by měla v budoucnu putovat do Muzea 20. století. Sochu odstraňovala firma Lucie Kytkové.

„Proč zrovna firma paní Lucie Kytkové? Protože její manžel je kameník, který v minulosti čistil podstavec sochy a instaloval zde doplňkové tabulky. V současné době však má pozastaveno živnostenské oprávnění, protože pracuje v ozbrojených složkách ministerstva vnitra. Díky nouzovému stavu nemuselo proběhnout transparentní výběrové řízení a radnice tak mohla oslovit jen dvě 'doporučené' firmy. Taky se celá akce díky nouzovému stavu odehrála bez přítomnosti ‚nekalých živlů‘, naopak za pozorného dohledu pana radního Laciny,“ poznamenala Hrůzová.

„Galerie hlavního města Prahy doporučila k uskladnění sochy firmu ARTEX ART SAFE s.r.o., přestože s ní sama nikdy žádnou smlouvu neuzavřela, nebo to alespoň není nikde na internetu dohledatelné. Nemá sama vlastní depozitáře?“ dodává, a ptá se i na to, proč se firma specializující se na převoz nemohla postarat kompletně i o sundání sochy, převoz a uskladnění.

„Jednorázový poplatek firmě paní Kytkové činil 275.000 Kč. Dále je tu závazek platit firmě ARTEX ART SAFE 11.970 Kč za každý měsíc, který Koněv v depozitáři stráví. Smlouva je platná do konce letošního roku,“ všímá si pak také finanční stránky věci Hrůzová.

Odstranění sochy maršála Ivana Koněva vyvolalo vlnu pobouření a kritiky. Sochu odstranila radnice Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem, na kterého podal Institut Aleny Vitáskové trestní oznámení. „Doufáme, že spravedlnost nebude mařena jako mnohokráte předtím a tento skandální čin bude exemplárně potrestán,“ zdůrazňuje Vitásková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Konference o EU

Jaktože Konference o budoucnosti Evropy neselhala? Vám se zdá správné že EU dá na doporučení pár vybraných občanů? To že si občané přejí reformu, více EU, více integrace - to vážně chcete říci že o tom má rozhovat pár vybraných prounijních občanů a že je to tak správně? Vlastně tvrzení že si občané ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

5 000 vám dali, abyste nevolili extremisty. Expert: Horor dneška. Další silné věci

16:00 5 000 vám dali, abyste nevolili extremisty. Expert: Horor dneška. Další silné věci

„Vláda musí zabránit tomu, aby někdo strádal. Společnost musí být v klidu, aby dokázala zvládnout ná…