Kauza ProMoPro, která zničila Vondru: Policie zjistila jednu vážnou, ale i humornou věc

4. 6. 2014 9:45

S novými podrobnostmi ohledně kauzy ProMoPro přicházejí na titulní straně středeční Hospodářské noviny. Popisují cesty různě velkých finančních částek z celkové sumy 551 milionů korun, které zaplatil Úřad vlády firmě ProMoPro. Ta byla bez výběrového řízení vybrána, aby technicky zajistila české předsednictví Evropské unii v roce 2009.Nezanedbatelá část této sumy protekla i přes firmu šedesátiletého rolníka z karibského ostrova Dominica.

Kauza ProMoPro, která zničila Vondru: Policie zjistila jednu vážnou, ale i humornou věc
Foto: Redakce
Popisek: Kauza ProMoPro je spojována mimo jiné s ministrem obrany Alexandrem Vondrou

Ze zmíněných 551 milionů si majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý poslal podle listu na své soukromé účty 40 milionů. 378 milionů poslal pražské telekomunikační firmě NWDC, u níž si objednal služby. NWDC si na další práce kolem předsednictví najala společnost Deeside Service Solutions, které za to poslala 135 milionů. Pozoruhodné je, že podle deníku Deeside Service Solutions patří Ericksonu Raymondu Christopherovi, šedesátiletému rolníkovi z karibského ostrova Dominica, který je podle detektivů zřejmě jen nastrčenou figurou. Detektivům se jej díky americkým kolegům podařilo vyslechnout, jeho výpověď zřejmě bude u soudu přečtena.

135 milionů pro Deeside Service Solutions mělo skončit na kontech v rakouské bance, k nimž měl prý dispoziční právo majitel golfového hřiště Libor Veverka, který je v kauze obžalován spolu s dalšími jedenácti lidmi, včetně podnikatelů Jaroslava Veselého a Vlastimila Maxy, šéfa NWDC.

Podle zjištění listu se do obžaloby dostala i méně známá část příběhu, kdy společnost NWDC poslala dalších 116 milionů na účty dalších firem v Česku, které prý neměly s ozvučením ani IT službami nic společného. Například jedna z firem se zabývala lesnictvím. Zástupci těchto firem, kteří jsou také obžalováni, z kont vybírali peníze v hotovosti. Vyšetřovatelům se prý nepodařilo vypátrat, u koho zmíněných 116 milionů nakonec skončilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

20:59 Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

Poslední letošní zasedání zastupitelstva v Brně-Bystrci mělo sice sváteční ladění, nevyhnulo se mu v…