Podle žalobce Petra Jiráta to je největší efekt kauzy Rath, protože se teď díky podnikatelce, která se policii ke korupci přiznala a pak ještě výrazně pomohla s údajnými důkazy, obžalovaní předhánějí, kdo promluví a získá tak status spolupracujícího obviněného.
Lidovky podotýkají, že toto Jirátovo tvrzení v současnosti nelze podložit přesnými čísly, protože chybí povinnost upozornit na využití čtyři roky starého nástroje ve statistikách. Leccos prý ovšem ilustruje analýza Nejvyššího státního zastupitelství z loňského podzimu, která ukazuje nárůst zájmu spolupracovat při vyšetřování. „Z informací zjištěných ad hoc z nižších státních zastupitelství vyplynulo, že od účinnosti právní úpravy umožňující tento institut do srpna 2014 (tedy za necelé čtyři roky) figuroval spolupracující obviněný minimálně v 43 trestních věcech a využilo ho 48 obviněných,“ uvedl prý pro server Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý, který ale dodal, že číslo asi moc neporoste, protože pachatel musí splnit poměrně přísné podmínky.
Největší chuť spolupracovat prý mají pachatelé drogových deliktů, kteří podle analýzy tvoří téměř polovinu všech záležitostí. Pak podle informací serveru Lidovky.cz následuje majetková kriminalita, daňová kriminalita a násilná kriminalita, korupce a zbytková kategorie ostatní trestné činnosti. Tyto závěry potvrdil serveru i náměstek ředitele protidrogové centrály pro výkon a trestní řízení Tomáš Kubík, který sdělil, že byl jeho útvar jedním z prvních, kdo to zkoušel. „Ukázalo se, že drogová trestná činnost je k tomu ideální. Je u ní poměrně velký prvek organizovanosti a velký počet pachatelů, kterým hrozí vysoké tresty, až 18 let,“ řekl a dodal, že si to ti lidé spočítají, a tak raději volí tento skvělý prostředek ke zdůkaznění situace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd