Kauza Skripal knižně. Dechberoucí vyprávění britského novináře

13.11.2019 12:36

Kauza Skripal vypráví strhující příběh o otravě Sergeje Skripala (*23. června 1951) a nové špionážní válce mezi Západem a Východem. Kniha nakladatelství Práh je založena na mnoha hodinách exkluzivních rozhovorů mezi Sergejem Skripalem a Markem Urbanem, známým spisovatelem a zahraničněpolitickým a bezpečnostním redaktorem pořadu BBC Newsnight, které proběhly krátce předtím, než se Skripal stal obětí chemického útoku.

Kauza Skripal knižně. Dechberoucí vyprávění britského novináře
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V ruském městě Kursk se konala přehlídka vojenské připravenosti v rámci pětasedmdesátiletého výročí bitvy v Kurském oblouku
reklama

4. března 2018 byli Skripal a jeho dcera Julija, která za ním přijela na návštěvu z Moskvy, nalezeni v Salisbury otráveni zprvu neznámým nervovým jedem. Po převezení do okresní nemocnice v Salisbury bylo 9. března 2018 oznámeno, že jsou oba v kritickém stavu. Britskými orgány je událost od té doby vyšetřována jako pokus o vraždu. Skripal a jeho dcera měli být podle představitelů Velké Británie a Evropské unie otráveni nervově paralytickým jedem A234 ze skupiny látek na západě označovaných jako novičok.

Anketa

Je pro vás Václav Havel hrdina?

8%
92%
hlasovalo: 44372 lidí
„V poslední době se však při přenosu dat objevily určité potíže a Roman se s ní kvůli tomu setkává osobně. Baví se o tom, jestli si Anna má vzít notebook s sebou zpátky do Moskvy, kam se chystá za dva týdny letět, nebo jestli ho má odnést na kontrolu přímo Roman. Roman Chapmanovou informuje, že si osobní setkání vyžádal ještě z jiného důvodu. „Je tu jedna žena, která je na tom stejně jako ty, rozumíš? Jenže na rozdíl od tebe tu není pod svým pravým jménem… Potřebuji, abys ji zítra ráno předala papíry.“

Mark Urban, autor poutavého díla, je britský reportér, televizní moderátor a historik. Čtyři roky pracoval jako vojenský a bezpečnostní korespondent deníku Independent, pro který psal reportáže o konci studené války a stažení sovětských vojsk z Afghánistánu. Je také uznávaným autorem vojenskohistorické literatury. V češtině vyšla jeho kniha Generálové: Deset britských velitelů, kteří ovlivnili svět. Mark Urban studoval mezinárodní vztahy na London School of Economics a krátce sloužil v britské armádě.

Knihu, kterou měly ParlamentníListy.cz možnost listovat, vydává Práh v překladu Gabriely Spáčilové a Viktora Dvořáka. Titul je rozdělen do jasných kapitol od úvodní "nabídky spolupráce" přes "zabijáky" až po "dlouhou cestu k zotavení". Jasným bonusem knihy je taktéž uvedení do širších souvislostí. Ať už formou informační války mezi východem a západem, případně jde o odkazy na další osudy, o které se měla postarat ruská tajná služba: Litviněnko, Juščenko, Chochlov.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Píč* a šišky! Piráti a STAN, to není láska. Nemělo se dostat ven

12:57 Píč* a šišky! Piráti a STAN, to není láska. Nemělo se dostat ven

Bude se za rok o přízeň voličů skutečně ucházet společná koalice Pirátů a STAN? Členové pirátské str…