Kauza Solár! „Soud z nás udělal gaunery,“ podnikatel Zemek se staví za své syny. Věří v jejich nevinu. Požene věc k Ústavnímu soudu?

07.03.2018 18:05 | Zprávy

Otec bratrů Zemků odsouzených za podvod v souvislosti se solárními elektrárnami na šest a půl roku nepodmíněně, slovácký podnikatel Zdeněk Zemek starší, trvá na tom, že jsou jeho synové nevinní. Vrchní soud podle Zemka udělal z jeho synů i jeho samotného „gaunery“. Byznys se solárními elektrárnami se podle Zemka státu vymkl z kontroly. Stát měl podnikatele nalákat na „zajímavé podmínky“, které následně a nečekaně změnil. Podle Zemka bylo elektráren, které byly od Energetického regulačního úřadu schváleny ještě před svým dokončením, více.

Kauza Solár! „Soud z nás udělal gaunery,“ podnikatel Zemek se staví za své syny. Věří v jejich nevinu. Požene věc k Ústavnímu soudu?
Foto: archív Zdeňka Zemka
Popisek: Zdeněk Zemek

Zdeněk Zemek starší je slovácký podnikatel původem z Uherského Hradiště. Kromě toho, že je majoritním vlastníkem ocelářské skupiny Z-Group Steel, Zemkovi rovněž patří i fotbalový klub 1. FC Slovácko.

Jméno Zemek ale bylo v tuzemském tisku skloňováno i v poněkud odlišných a pro podnikatele velmi nepříjemných souvislostech. Jde o kauzu, ve které figurují podnikatelovi dva synové: Zdeněk mladší a Alexandr a v médiích i hojně probíraná tematika kolem tzv. solárních baronů a po jeden čas velmi výhodného, štědře dotovaného solárního byznysu.  

Zemkův pohled na věc…

Zemkovy syny poslal letos v lednu soud do vězení na 6,5 roku za podvod, ve kterém šlo o předčasné získání licence Energetického regulačního úřadu na solární elektrárny, které dosud nebyly postaveny. Změny podmínek státních subvencí pro solární byznys, respektive snížení finanční výhodnosti tohoto podnikání, se totiž řešily skokově. Na zařízení zapsané do určitého termínu se tak aplikovala starší pravidla podpory. Solární byznysmeni se tak snažili stihnout získání této licence právě do určitého termínu. Zemkovi synové byli odsouzeni za to, že licenci od ERÚ získali ve chvíli, kdy dvojice jejich elektráren dosud nebyla dokončená, což soud označil za podvod, ve kterém tratil stát značné částky peněz.

V kauze byla obžalována i tehdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, kterou ale soud koncem ledna omilostnil. Klíčové bylo ve věci to, že na sebe vinu vzala tehdejší podřízená Vitáskové Schneiderová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?

13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?

Podivných proukrajinských účtů, které podporují vládní politiky, je více. Jeden se například zaměřuj…