Kauza Vondra: Další podezřelé toky peněz - 135 milionů zmizelo

18.02.2011 11:30

"Předražená kauza" Vondra nabírá na obrátkách - vedle zjištěných 147 milionů se objevilo dalších sporných 135 milionů.

Kauza Vondra: Další podezřelé toky peněz - 135 milionů zmizelo
Některé sporné „machinace" během českého předsednictví EU už protikorupční policie vyšetřuje. A to v souvislosti s případem půlmiliardové zakázky bez řádného výběrového řízení pro firmu ProMopro. Informovaly o tom Lidové noviny.  

Stát však přišel o daleko více peněz než se dosud předpokládalo. Ze zprávy Finančně-analytického útvaru ministerstva financí vyplývá, že zhruba 135 milionů korun šlo na podezřelé účty v zahraničí.

Vedle 147 milionů, na které upozornila prvně Komerční banka, z nichž asi 45 milionů putovalo na soukromé účty majitelů ProMoPro manželů Veselých, se objevily další podezřelé toky peněz.

Podle šéfa FAÚ Milana Cícera stejná firma získala i zakázku na osvětlení, ozvučení při předsednictví, na které za rok 2009 inkasovala 525 milionů korun.

Vondra: Je na policii, aby vše vyšetřila 

Z toho 378 poslala svému subdodavateli, firmě NWDC. Ta poté obratem poslala 135 milionů korun v deseti platbách na rakouský účet společnosti Deeside Service Solutions se sídlem v Londýně. Tato firma se ale podle zjištění FAÚ nezabývá ničím, co by se alespoň blížilo původní zakázce Úřadu vlády.

České předsednictví měl tehdy na starosti tehdejší vícepremiér Alexander Vondra, jehož přímí podřízení spornou smlouvu s ProMoPro vyjednali bez korektního výběrového řízení.

 „Možné převody peněz mezi dodavateli a subdodavateli nemohu posuzovat, neboť mi o nich není absolutně nic známo. Je na policii, aby vše důsledně vyšetřila," uvedl na svou obranu Vondra.

S poukazem na policejní vyšetřování ale vyhýbavě reagovali i další politici ODS v čele s premiérem Petrem Nečasem.

Peníze už rakouské orgány zajistily. Zároveň vrchní státní zastupitelství v Praze zajistilo i podezřelé účty v Česku.

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

20:12 Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller přináší další zamyšlení pro čtenáře Parlament…