Kauza, která otřásla policií. Teď v rozhlase poskládali střípky do mozaiky

20.04.2017 22:31

Až dosud se na veřejnosti objevily jen střípky. Server iRozhlas.cz však s pomocí policejních protokolů a klíčových výslechů zrekonstruoval kauzu, která otřásla policií.

Kauza, která otřásla policií. Teď v rozhlase poskládali střípky do mozaiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Jak server připomíná, případ úniků citlivých policejních informací Bereta se týká elitních kriminalistů i vrcholných pater státního zastupitelství. Zapleteni jsou však do něj i elitní advokáti či špičkoví manažeři. Podle kritiků takzvané policejní reorganizace způsobil případ dokonce pád Roberta Šlachty a jeho protimafiánského útvaru, který se po rozjetí kauzy Bereta sloučil s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Celý text je ZDE

Nenápadný dům poblíž pražského náměstí Jiřího z Poděbrad ani při bližším pohledu nevypadá jako sídlo detektivní kanceláře. Přitom právě v něm od letošního února oficiálně sídlí společnost GSM H, kterou podle serveru spoluvlastní ústřední postava aféry policejních úniků, bývalý policista Igor Gáborík. U vchodu do domu však o detektivní kanceláři není ani zmínka. Spojitost s ní naznačuje pouze jméno Hercíkovi na jednom ze zvonků. Bydlí tam totiž další ze společníků GSM H Miloš Hercík. Na opakované zvonění však v úterý odpoledne nikdo nereaguje.

Detektivové jsou přesvědčeni, že právě v tomto nenápadném domě leží klíč k léta tušeným únikům informací, které jim bortily vyšetřování těch nejzávažnějších kauz. Gáborík, v devadesátých letech oceňovaný policista, po odchodu do civilu čelil podezření, že kromě klasických detektivních služeb díky skvělým kontaktům u policie a státního zastupitelství nabízel i nadstandardní servis za hranou zákona. Tedy že uměl sehnat tajné informace zevnitř policie a zastupitelství, píše server.

Do obchodování s nimi je podle kriminalistů, jak server dále píše, namočená i ostřílená pražská žalobkyně Dagmar Máchová, jedna z hlavních odbornic městského zastupitelství na hospodářskou kriminalitu. Právě u ní v posledních letech končila velká část ostře sledovaných policejních spisů. Máchová byla opakovaně kritizována, že část z nich kvůli ní vyšuměla do ztracena. Třeba kauza opencard, v níž si vyslechli trest jen řadoví úředníci. V rukou kriminalistů skončili po rozsáhlé akci i detektiv a vedoucí odboru protikorupční policie Radek Holub a středočeský celník Pavel Šíma.

Jak vyplývá z policejního obvinění, s nímž se iRozhlas.cz detailně obeznámil, skupina pracovala třemi způsoby. Za prvé, Gáborík od Máchové či Holuba podle policie žádal tajné informace o vyšetřování konkrétních případů týkajících se jeho klientů. Za druhé od nich měl kupovat dokumenty a dál je zobchodovávat a za třetí údajně nechával u detektiva protikorupční policie vyrábět kompromitující materiály. Máchovou s Holubem za to podle vyšetřovatelů odměňoval, žalobkyně minimálně jednou za vynesení části spisu údajně inkasovala peníze.

„Veškeré informace z probíhajících trestních řízení předával Radek Holub jako jeden z vedoucích příslušníků útvaru s celorepublikovou působností zabývající se korupcí a finanční kriminalitou Igoru Gáboríkovi, osobě působící mimo orgány činné v trestním řízení, a to ve prospěch jeho samého či jemu spřízněných dalších osob s vědomím toho, že Igor Gáborík za předání těchto informací dalším subjektům získává finanční částky coby platby za provedené služby,“ popisuje obvinění policistův prohřešek. Podobně podle detektivů fungovala také spolupráce Gáborík–Máchová. Detektivové skupinu stíhají za zneužití pravomoci úřední osoby, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a přijetí úplatku.

Kriminalisté, jak server dále píše, monitorovali odposlechy a sledováním řadu schůzek v pražských restauracích a kavárnách, ale i v bytě Máchové a Gáboríka. Na nich si hlavní aktéři měli předávat tajné dokumenty, z nichž nejméně dva u Gáboríka vyšetřovatelé nalezli. Podrobně však také prošli interní databáze Městského zastupitelství v Praze, z nichž údajně vyplývá, že Máchová lustrovala případy svých kolegů. V neposlední řadě vyslýchali policisty i státní zástupce. Server iRozhlas.cz objevil díky policejnímu usnesení také doposud neznámé případy z aféry Bereta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otáčel lodě migrantů! Ať odejde, zlobí se Brusel na šéfa pohraničníků. Ten se nedá

12:15 Otáčel lodě migrantů! Ať odejde, zlobí se Brusel na šéfa pohraničníků. Ten se nedá

Šéf unijní pohraniční stráže Fabrice Leggeri byl vyslýchán europoslanci za to, že agentura Frontex o…