Kauza manipulace armádních tendrů se vrací žalobcům k došetření

10.08.2015 16:22

Kauza 18 lidí obviněných v kauze údajné manipulace tendrů na opravy vojenských objektů se škodou 30 milionů korun se vrací zpět žalobcům k došetření. Rozhodl o tom pražský městský soud, který se zabýval tím, jak s kauzou dál naloží. Advokáti obviněných po soudu chtěli, aby bylo trestní stíhání zastaveno, protože prý nespáchali trestný čin nebo skutky, pro které mají být souzeni.

Kauza manipulace armádních tendrů se vrací žalobcům k došetření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výstava vojenské techniky české armády na Hradčanském náměstí při příležitosti oslav 70. výročí ukončení druhé světové války

Případ se týká veřejných zakázek ve stavebnictví u Vojenské ubytovací a stavební správy Praha v letech 2008 až 2010. Organizace v době vypuknutí kauzy spadala pod ministerstvo obrany. Později ale byla zrušena a transformovala se do jiné organizace resortu. Mezi údajně zmanipulované tendry patří podle spisu renovace vojenských ubytoven a bytových domů v Chotusicích, Táboře a Kozlově. Policie se případem zabývala šest let. 

Soud v polovině června řešil tzv. předběžné projednání obžaloby, po kterém soud může nařídit hlavní líčení. Trestní řád také umožňuje, aby například zastavil trestní stíhání, jak chtěli obvinění, nebo vrátil případ žalobcům k došetření. Před několika dny nakonec soud rozhodl o vrácení případu, zjistila ČTK z justiční databáze. 

"Soud má zato, že popisy skutku či skutků u jednotlivých obviněných postrádají popis jednání, z nichž by bylo možno dovodit naplnění subjektivní stránky trestného činu," sdělila dnes ČTK mluvčí soudu Markéta Puci. 

Mezi obviněnými figurují tehdejší zaměstnanci ministerstva. Nyní nikdo ze stíhaných na obraně nepracuje. Mezi další obviněné patří podnikatelé ze stavebních firem, které na údajně zmanipulovaných zakázkách pracovali. Všichni vinu odmítají a tvrdí, že se veřejné zakázky konaly v souladu se zákonem.

Skupina je podezřelá z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, podvodu a porušování povinnosti při správě veřejného majetku. Většině hrozí až osm let vězení, jednomu z obviněných pak kvůli podvodu až deset let vězení. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…