Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

24.06.2021 16:22

„V médiích, od Romů ani levicových aktivistů, jsem nepostřehl starost o policisty.“ Diskutovaný postup hlídky v Teplicích považuje poručík a předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler za naprosto správný. Nemá nic společného s rasovým podtextem, když policie zasáhne proti zdrogovanému muži, který je napadá. „Aktivisté se pouze snaží o senzaci a naprosto zbytečně rozdmýchávají problematiku v rasové rovině. Otázkou je proč?“ ptá se. A přidává další otázky: „Vezmu-li v potaz, že se jednalo o narkomana, napadají mě otázky – kde bral drogy, jakým způsobem si je aplikoval? Co riziko žloutenky? Popř. nemoci covid-19? Nebo jiné nakažlivé choroby?“ Spojení s Georgem Floydem vidí v těchto skutečnostech: Jedná se o příslušníka menšiny, člověka, který byl drogově závislý a porušil zákon.

Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!
Foto: Repro Youtube
Popisek: Video ze zásahu v Teplicích

„Vzhledem ke skutečnosti, že mám za sebou v minulosti obdobný zákrok, jsem přesvědčen, že zakročující policisté vyhodnotili situaci správně a zakročili, vzhledem k okolnostem a pachateli, naprosto přiměřeně a adekvátně,“ reaguje předseda Unie bezpečnostních složek, komisař Zdeněk Drexler, na případ z Teplic. Když přijela po oznámení rvačky hlídka na místo, našla na ulici ležet muže se zraněními. Ten je následně začal ohrožovat, poškrábal policisty a pokousal. Při zásahu tak proti němu použili donucovací prostředky, znehybnili mu ruce, nohy, jeden z nich mu klečel na krku. Muž v sanitce zkolaboval a zemřel, předběžně s podezřením na předávkování drogami. Video z mobilního telefonu, na kterém bylo zachyceno, jak hlídka muže zpacifikovala, se rychle rozšířilo po sociálních sítích.

 

 

 

 

„Policisté se vždy musí držet litery zákony, která říká, že zákrok musí být takový, aby policisté dosáhli účelu sledovaného takovým zákrokem,“ podotýká Drexler. „Vzhledem k osobě pachatele, který byl, podle dostupných informací pod vlivem drog, byl agresivní a policisty napadl, je třeba, aby i zákrok odpovídal tomu, jak aktivní nebo agresivní je pachatel. Postup, který zvolili policisté a který je vidět na videu, je naprosto standardní,“ dodal.

Tři policisté muži znemožnili pohyb a použili zakleknutí. Samotné video i klečení na krku trvá přes pět minut. Muž mezi tím vydával děsivé skřeky. „Způsob, jakým policisté provedli zákrok, je naprosto standardní a správný. Pokud někdo polemizuje nad způsobem zákroku, je jasné, že se s pachatelem pod vlivem drog nikdy nesetkal. Takový pachatel má abnormálně posunutý práh bolesti, disponuje větší silou a na postup policistů prakticky nereaguje. I vámi popsané ‚děsivé skřeky‘ jsou u narkomanů v tomto stavu běžné. Pachatel má zkreslené vnímání reality,“ říká Drexler.

Poškozoval cizí majetek. Pod vlivem drog napadl policisty

Anketa

Považujete policejní zákrok vůči mrtvému teplickému Romovi za chybný?

hlasovalo: 23393 lidí
Ze záznamu, který má k dispozici policie, už je podivné chování mladého Roma zřetelné. „Lehá si na zem a následně poškozuje zaparkovaná vozidla. Z těchto záběrů je patrné, že se nejedná o standardní chování civilizovaného občana,“ připomíná také předseda Unie bezpečnostních složek.

„Ruce za záda,“ křičel jeden z policistů na ležícího muže. „Vždyť ho udusí,“ je na videu, které na případ upozornilo, slyšet ženský hlas. „No a? Je to jejich práce,“ říká na nahrávce další muž. „Zůstaň ležet a nevzpírej se,“ nabádá pak agresora jeden z přihlížejících. Lidé incidentu přihlíželi v hloučku. Nebylo vidět, že by měl někdo k policii výhrady.

„Z reakcí lidí, vesměs Romů, lze usoudit jediné – snaha omlouvat jednání muže, který poškozoval cizí majetek, byl pod vlivem drog a napadl policisty. Uvedená komunita ‚pozorovatelů‘ má zkreslený pohled na zákrok. Většina zákrok vidí pouze subjektivně, bez kapky kritického myšlení. Ti, kdo podporovali takový postup, aby se muž podrobil policistům, uvažovali, dle mého názoru správným směrem, kdy se mohlo předejít samotnému zákroku,“ vysvětluje Drexler.

Zdeněk Drexler, předseda Unie bezpečnostních složek. Foto: archiv UBS

Případem se podrobně zabývá Romea.cz. Zásah policie odsoudili někteří romští aktivisté, ředitel organizace RomanoNet Michal Miko například uvedl, že se jedná o „vrchol brutality“. Ředitel organizace Khamoro Emil Voráč podle Romea.cz vyzval k uspořádání protestu proti policejnímu násilí. „Nikdo z nás a ani policejní složky, nemají právo na nepřiměřený zásah, kterým záhy přijde člověk o život, ano, člověk, byť může být drogově závislý, nebo jinak negativně patologicky mající sklony. Neměli by mít občané jistotu v profesionalitu přiměřeného zákroku právě policejních složek?“ ptal se Voráč.

Spojení s Floydem? Ano, příslušníci menšiny a drogově závislí

S případem Afroameričana George Floyda začal být incident spojován hned po zveřejnění. A zněla otázka: Je to česká verze Floydova případu? Někteří lidé, jak lze vyčíst z výpovědí místních, kteří hovořili s médii, zpochybňují, že by byl muž z Teplic pod vlivem návykové látky.

„Spojení s Georgem Floydem vidím ve dvou skutečnostech – jedná se o příslušníka menšiny a zároveň o člověka, který je drogově závislý a porušil zákon. Přiznejme si, že pokud by romský muž v Teplicích neničil cizí majetek, popř. následně uposlechl výzvy policistů, k žádnému zákroku by nedošlo,“ komentuje Drexler.

Levicový aktivista z bývalé Kliniky Jakub Ort k incidentu na sociální síti napsal: „Šílený. Ano, česká policie tohle dělá. Před rokem v létě jsem to zakusil na vlastní krk. Popadl jsem dech a zařval jsem na policistu, jestli mě chce zabít. Leknul se a změnil chvat. Nechci tvrdit, že jsem málem zemřel ani se srovnávat s romskou obětí policejního násilí z Teplic, součástí systémového rasismu je i to, že si policie dává o dost větší pozor u bílých aktivistů než u chudých Romů na periferii.“ Domnívá se, že o policejním násilí je třeba začít mluvit i v ČR a jeho osobní zkušenost může pomoct.

„Uvedené názory levicových aktivistů jsou úsměvné. Snaží se pouze zviditelnit na kauze, která nemá nic společného s rasovým podtextem. Zde se jednalo o agresivního pachatele trestné činnosti, který napadl policisty. Kdyby se jednalo o Poláka, Argentince nebo Číňana, Policie ČR by zakročila naprosto stejně. Levicoví aktivisté se pouze snaží o senzaci a naprosto zbytečně rozdmýchávají problematiku v rasové rovině. Otázkou je proč? Mají z toho jejich organizace třeba nějaký prospěch?“ ptá se Drexler.

Jak dlouho bude šetření případu trvat? Není vhodné vynášet odhady

Okolnosti případu prověřují kriminalisté a pracovníci odboru vnitřní kontroly. „Odbor vnitřní kontroly provede šetření po své linii a podle závěrů s věcí následně naloží. Jak dlouho, to lze jen těžko odhadnout. Myslím, že není vhodné vynášet jakékoli odhady, a tím dostávat policisty pod tlak. Ten už na ně vytváří svými neobjektivními názory romská komunita, levicoví aktivisté a někteří novináři,“ konstatuje.

A o čem celá kauza svědčí? „V médiích, od Romů ani levicových aktivistů jsem nepostřehl starost o policisty. Romský pachatel je, podle zpráv, poškrábal a pokousal. Vezmu-li v potaz, že se jednalo o narkomana, napadají mě otázky – kde bral drogy, jakým způsobem si je aplikoval? Co riziko žloutenky? Popř. nemoci covid-19? Nebo jiné nakažlivé choroby? Jak je na tom poraněný policista? Není nakažený?“ pokládá otázky Drexler.

Zdůrazňuje i tato fakta: „V rámci výcviku si policisté vzájemně klekají na krk, záda, ruce a nikdy u toho nikdo nezemřel. Předběžná zpráva z Teplic hovoří o amfetaminovaných látkách jako o příčině smrti. Tzn., že romský muž byl tzv. na pervitinu. Demonstrace proti policejnímu zákroku je pouze výsledkem zkresleného pohledu na realitu, kdy takto smýšlející lidé si nedokážou připustit možnost, že chyba mohla být na straně Roma – budu se opakovat: trestná činnost, napadení policistů a drogy.“

Na závěr směruje kritiku na média: „Absolutně nepřijatelné jsou clickbait, až fake news články typu ‚Policista klečel na krku mladého Roma. Ten následně zemřel.‘ Zakleknutí velmi pravděpodobně s úmrtím absolutně nesouviselo.“

Babiš se za policisty postavil. „Velmi nešťastné,“ řekli zástupci menšin

Za policisty se postavil premiér Andrej Babiš. „Pokud někdo ničí auta, je agresivní, a jednoho policistu dokonce pokouše, tak nemůže čekat, že s ním budou zacházet v rukavičkách. Soudní pitva navíc jasně dokázala, že nezemřel kvůli zákroku policie. Je to smutné, ale normální slušný člověk se jen těžko dostane do podobné situace. Děkuji teplickým policistům za jejich práci, neměli to jednoduché,“ napsal premiér na facebooku. Plnou podporu policii vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček. Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí podle něj počítat s tím, že policie zasáhne.

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se od těchto výroků distancovali. Považují jejich sdělení za „velmi nešťastné.“ „Není naším cílem sledovat motivy pana Andreje Babiše či Jana Hamáčka. Není však přípustné, aby ztráta lidského života byla doprovázena nedůstojností minimálně v postupy, kdy bez ohledu na výsledek vyšetřování tito členové rady nepřikládali žádnou vážnost požadavkům ostatních členů a veřejnosti směřujících k důkladnému a věrohodnému prošetření příčin úmrtí,“ uvedli ve stanovisku. Je pod ním podepsáno osm členů rady – Zdeněk Guži, Jan Husák, Alena Drbohlavová Gronzíková, Alica Sigmund Heráková, Tomáš Ščuka, Josef Stojka, Štefan Oláh a Vladimír Čermák.

K důslednému vyšetření vyzvala i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. K bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku vyzvala Rada Evropy.

Na twitteru rovněž vyjádřil svůj postoj policejní prezident Jan Švejdar. S okolnostmi zákroku se podle svých slov pečlivě seznámil. „Vyjadřuji plnou podporu zakročujícím policistům. Vím, že jste jednali správně, a stojím za vámi!“ napsal na twitteru. Zároveň uvedl, že je mu líto smrti mladého člověka. „Vyjadřuji tímto soustrast pozůstalým.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…