Kázat může autorita s kreditem, třeba Václav Havel. Opozice odmítla prezidentův projev

26.12.2020 16:23

Vánoční projev prezidenta Miloše Zemana sklízí od lídrů politických stran chválu i kritiku. Oceňují jeho výzvu k očkování proti covidu-19, naopak odsuzují útočná slova na média a opozici a děkování vládě, že i přes některé chyby odvedla dobrou práci.

Kázat může autorita s kreditem, třeba Václav Havel. Opozice odmítla prezidentův projev
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Veskrze pozitivně byla přijata prezidentova slova o nutnosti se nechat očkovat proti nemoci covid-19. „Chtěl bych všechny občany vyzvat, aby se nechali očkovat a nedali nic na ty, kdo vyzývají, abychom nenosili roušky, abychom se nenechali očkovat a abychom žili tak, jako kdyby tady epidemie vůbec neexistovala,“ pravila hlava státu ve svém vánočním poselství.

„Jsem rád, že podpořil ty, kteří stojí v první linii a podpořil i postup vlády. Potěšilo mě, že se jasně vymezil proti těm, kteří vládní opatření nedodržují,“ uvedl pro ČTK vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

„Je dobře, že prezident Zeman vyzval k očkování a poděkoval lidem, kteří bojují s pandemií a chovají se odpovědně,“ ocenil šéf opoziční ODS Petr Fiala.

Co však považuje naopak za odsouzeníhodné, byly Zemanovy útoky na novináře a opozici.

„Nespravedlivé a zbytečné útoky na opozici a média ponechám vzhledem k vánočnímu času bez komentáře,“ doplnil Fiala.

 

 

S předsedou hnutí SPD Tomia Okamury nerezonoval především Zemanův názor, že vláda „přes některé chyby odvedla poctivou, tvrdou a dobrou práci“ a že jsme „našli odvahu se zadlužit“.

„Nemůžeme gratulovat vládě za odvahu se zadlužit. Když si stát půjčuje, nesmí hrát roli odvaha se zadlužit, ale zdravý rozum a ekonomická úvaha půjčit si jen na smysluplné a návratné investice,“ uvedl Okamura, který projevil radost z toho, že prezident vypadá zdravotně dobře.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová stejně jako její političtí kolegové kvituje výzvu k očkování a nošení roušek. Tím to ale skončilo. „Ve zbytku se měl řídit slovy svého tiskového mluvčího, že už prezident všechno podstatné řekl.“

Zeman podle ní není nadstranický, ale vládní prezident. „Vinu za to, že jsme se stali ve zvládání epidemie nejhorší zemí, však nese pouze vláda, která nejednala zodpovědně, ale na základě internetových anket,“ uvedla.

Svým házením viny na opozici prý nepřekvapil. „Když pan Zeman kritizuje opozici, je to znak, že děláme dobře svou práci. Na zamyšlení by bylo, kdyby nás prezident plný nenávisti chválil,“ napsala ve svém tweetu.

 

 

Zeman není prý nadstranický, ale vládní prezident. „Vinu za to, že jsme se stali ve zvládání epidemie nejhorší zemí, však nese pouze vláda, která nejednala zodpovědně, ale na základě internetových anket,“ dodala.

Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že by uvítal v této době projev morální autority. „Která povzbudí, vlije naději a bude spojovat. Kázat, jak by se kdo měl chovat, s čím kandidovat a co dělat, může skutečná morální autorita, prezident s obecně uznávaným kreditem. Takovým byl pro mě Václav Havel,“ sdělil pro ČTK.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

7:25 Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

Stížnost Václava Klause se bude na Radě ČRo projednávat až na červencové schůzi. Své názory však něk…