Každý s vlastním názorem je dnes dezinformátor nebo ruský agent. Svoboda slova je ohrožena, bije na poplach ekonom Pikora

11.12.2020 13:19

Svoboda slova a názoru je opět ohrožena, upozorňuje ekonom Vladimír Pikora při pohledu na to, jak manipulativně fungují dnešní média. „Zdá se, že každý, kdo u nás má vlastní názor, je buď dezinformátorem nebo ruským agentem,“ dodává a svůj poznatek ilustruje na serveru Reflex.cz na příkladu, jak byl „nepohodlný“ exprezident Václav Klaus označen za dezinformátora či současný prezident Miloš Zeman za tajného agenta.

Každý s vlastním názorem je dnes dezinformátor nebo ruský agent. Svoboda slova je ohrožena, bije na poplach ekonom Pikora
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora
reklama

V minulém týdnu se například exprezident Václav Klaus bouřil proti tomu, že ho webové stránky ministerstva zdravotnictví zařadily mezi dezinformátory. Proti tomu se ohradil dopisem samotnému ministru zdravotnictví, v němž žádal, aby text nechal ze stránek resortu odstranit.

Text však odstraněn k Pikorovu překvapení nebyl. „Včera jsem stránky kontroloval a nestačil se divit. Ani na upozornění exprezidenta na pochybení se text ministerstva nezměnil. Jak je to možné?“ táže se.

Pod textem, v němž je Klaus označen za dezinformátora, je jako zdroj napsáno: Semantic Visions, Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. „Je exprezident terorista nebo hybridní hrozba? Musíme vše hrotit soudem? Nestačí zdravý rozum?“ diví ekonom.

Co považuje za ještě horší, je fakt, že v textu ministerstva není uvedeno, čím se prezident údajně prohřešil a kde údajně dezinformoval. Není proti čemu se bránit. „Byl odsouzen, aniž bychom věděli za co. Má cejch bez znalosti viny.  Je na novém seznamu protistátních živlů,“ pokračuje Pikora.

Tohle je moderní divoký západ liberálních médií. „Napíšou článek, jehož titulek osobu pošpiní, ale v článku chybí argumenty. Dotyčného začnou média lynčovat. Cíl byl splněn: Nepohodlná osoba byla pošpiněna a diskreditována,“ popsal, jak se dnes vyrábí dezinformátor.

S podobnou diskreditací se ze stran médií potýká i současná hlava státu Miloš Zeman. „Když už se vůbec neví kudy kam a nejsou žádné argumenty, prohlásí se, že v pozadí stojí Rusko nebo Čína, které stojí o nabourání naší demokracie. A tak byl minulý týden některými významnými českými politiky v kauze BIS označen za cizího agenta stávající prezident Miloš Zeman. Opět žádný důkaz,“ nabízí Pikora další příklad.

„Je pravděpodobné, aby jeden náš prezident byl agent a druhý dezinformátor? Tomu někdo věří? Bude příští prezident imperialista nebo rovnou třídní nepřítel? Taková propaganda tu už kdysi byla – a zase se vrací. Vážně někdo věří, že tohle není propagandistický pokus o manipulaci jako hrom?“ vyzývá Pikora k zamyšlení.

Je podle něj jasné, čím se stal Klaus starší nepohodlným: „Odpověď je snadná: Exprezident kritizuje vládní opatření a nenosí roušku na veřejnosti. Věc může být tak komplikovaná, že nemá podobu pouze jedničky či nuly. Neboli když někdo s něčím nesouhlasí, nelze o něm prohlásit, že lže a je dezinformátor,“ myslí si Pikora.

Ideologové hájící svou ideologii nemohou s informacemi a chladnou logikou válčit ze své pozice stejným způsobem jako individualista, zbývá jim jediné – vzít si na pomoc emoce a nepohodlný postoj označit za lež a dezinformaci.

„Svoboda slova a názoru je opět ohrožena,“ dodává ekonom Pikora s tím, že mnoho lidí zaměňuje a často záměrně názor a informaci. Názor nemůže být nikdy dezinformací. Kdyby názor byl dezinformací, byla by dezinformací i náboženská víra. „To je společensky extrémně nebezpečné,“ varuje závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kyselé p*dele, mlčte. Eva Holubová brání herce, křivdíme jim

6:45 Kyselé p*dele, mlčte. Eva Holubová brání herce, křivdíme jim

Síť kulturních institucí byla udržena, tvrdí ministr kultury Zaorálek. A podle herečky Evy Holubové …