Každý špehuje a udává každého, odmítl Pavel Bém na Frekvenci 1 návrat do politiky. A opět hájil ODS, Nagyovou, Opencard i tunel Blanka

26.06.2016 17:59

Hostem nedělního Pressklubu Luboše Xavera Veselého byl bývalý primátor Prahy a exposlanec za ODS Pavel Bém. Vyjádřil se nejen k aktuální situaci v ODS, ale také například ke kauze pádu vlády premiéra Petra Nečase (ODS).

Každý špehuje a udává každého, odmítl Pavel Bém na Frekvenci 1 návrat do politiky. A opět hájil ODS, Nagyovou, Opencard i tunel Blanka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-primátor Pavel Bém
reklama

„ODS se odrazí ode dna, až se to promítne nejenom do průzkumu veřejného mínění, ale až vyhraje volby. Zatím se stále odráží,“ podotkl Bém, který podle svých slov nepřevléká kabáty a je jí věrný. „Já jsem jednou vlezl do politické strany a už v ní asi zůstanu,“ dodal. Podle svých slov vnímá stranu jako rozumný pravicový subjekt, který občas hájí ty staré dobré myšlenky. Například svobodu.

„S výjimkou sociální demokracie, která drží stále polistopadovou ideologii, což respektuji, tu jsou populistické politické subjekty, které vznikají jako rychlokvašky,“ popsal současnou politickou situaci Bém. „Dnes si netroufnu odhadnout, co bude za pět, deset let,“ dodal Bém.

Bývalý primátor se následně vyjádřil i ke kauze Jany Nagyové a tehdejšímu pádu Nečasovy vlády. „Bylo to o moci. Bylo to o tom, jak jednomu moc vzít a druhému ji dát. A do tohoto procesu vstoupily Policie České republiky a justiční orgány. A je jenom hypotézou, kteří ekonomičtí mágové či velcí lídři za tím vším stáli. Nejsem žádným příznivcem konspirativních teorií, ale tenkrát proběhl bezprecedentní puč. Zničilo to životy bývalého premiéra Petra Nečase, Jany Nagyové, pověst ODS,“ myslí si Bém.

Odposlechy, které unikly do médií, jsou podle něj odporné. „Já jsem to zažil jako první v této zemi. Je nadmíru zřejmé, že odposlechy se prostě do médií dostat nemohou,“ podotkl, že on sám byl odposlechy poškozen. „Ta mediální nálepka mi zůstala na čele,“ dodal. 

„Komu sloužila Nečasova aféra? Tomu, kdo vládnou,“ podotkl také Bém. Podle něj však nejde o příběh současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a socialistů. „Všechno začíná, možná, i v Průhonicích,“ rýpl si se smíchem, ale opatrně do Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO. Ten totiž v Průhonicích žije.

Řeč přišla i na pražskou Lítačku, která nahradila Opencard. „Výraz Lítačka mi nejde přes uši. Myslím si, že Opencard by byl projekt skvělý. Dohru celého příběhu považuji za fenomenální průšvih. I když bych přijal odpovědnost za to, že Opencard nebyl dokonalý projekt, i když si to nemyslím, tak za sedm let po mém odchodu se proinvestovaly stovky milionů a vzniklo jen množství problémů,“ řekl Bém. Za současným účtem není vidět ani jedna funkční aplikace. „Je tu neuvěřitelné množství právních sporů, jsou tu i rozsudky,“ všímá si Bém. 

„Hrozně bych chtěl, aby bez ohledu na to, zda je současná pražská koalice rozhádaná nebo nerozhádaná, řešila velké projekty, budovala,“ sdělil k současné situaci v pražském hlavním městě Bém. „Vládnutí se nepozná podle toho, že se hádám do médií nebo obsadím to a to místo v radě, ale podle toho, co se udělá pro lidi. A za sedm let se tady pro lidi neudělalo vůbec nic,“ dodal.

A došlo i na tunel Blanka. „Blanka je skvělý projekt. Nejenže skvělý, především a hlavně je neskutečně funkční. Projede jím sedmdesát tisíc aut denně a každý z nich to ocení. I někteří mí odpůrci říkají: Pane Bém, za tohle vám děkuju. Blanku jsem si ale nevymyslel já. Blanku jsem zdědil jako projekt, a mně nezbylo nic jiného než v projektu nadřazeného dopravního skeletu pokračovat. Jsem hrozně pyšný na to, že se to povedlo. A to i proto, že jsem město zdědil poškozené povodněmi,“ uvedl s tím, že zásluhu na tomto projektu však mají i komunističtí funkcionáři. 

Do politiky se v současné době Bém vracet nechce. „Doba je divoká. Podívejte se, co se odehrává kolem specializovaných útvarů Policie ČR. Každý špehuje každého, každý udává druhého. V takovém politickém kontextu a časoprostoru fungovat nechci. Musela by se vrátit důvěra mezi lidmi,“ uzavřel Bém. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver zvolen a Kalousek to nevydýchal. Zločin! hřímal. Pak se chytil pultíku a spustil

15:15 Xaver zvolen a Kalousek to nevydýchal. Zločin! hřímal. Pak se chytil pultíku a spustil

Hana Lipovská a Luboš Xaver Veselý. Dvě jména kandidátů do Rady České televize, která na mnohé fungo…