Kde ctí demokracii, tam by Zemanovo chování nebylo možné. Klidně by ho mohli zažalovat, varuje senátorka Wagnerová

08.03.2016 18:19

Senátorka Eliška Wagnerová zavítala do úterních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu. Posteskla si nad tím, že Kancelář prezidenta republiky se příliš neohlíží na respekt k dalším institucím státu. Navíc jasně řekla, že by bylo možné žalovat prezidenta Zemana kvůli výroku o Ferdinandu Peroutkovi, protože na tento případ se jeho imunita, resp. indemnita nevztahuje.

Kde ctí demokracii, tam by Zemanovo chování nebylo možné. Klidně by ho mohli zažalovat, varuje senátorka Wagnerová
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová

V úvodu okomentovala přejmenování 17. listopadu. Podle jejího názoru je netaktické měnit tak rychle symboly, než se zažijí. „Pokud se ty symboly příliš často mění, tak je to příliš devastuje na to, aby byly tyto symboly brány vážně,“ upozornila dáma.

Následně padlo pár slov na soud s prezidentem Zemanem, týkající se výroku o Ferdinandu Peroutkovi. Měla na mysli dobře známou kauzu článku Hitler je gentleman, který podle odborníků neexistuje. Vnučka Ferdinanda Peroutky žalovala Kancelář prezidenta republiky s tím, že prezidenta chrání indemnita. „Kdybych byla na místě toho advokáta, tak bych žalovala jak Kancelář prezidenta republiky, tak Miloše Zemana. A nechť si ten soud vybere,“ poradila. Současně však zpochybnila nepostižitelnost prezidenta. „Prezident má indemnitu, ale to je pojem trestněprávní a správní, čili se vztahuje na přestupky, ale rozhodně se nevztahuje na žaloby civilního práva,“ popsala.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček veřejnosti vzkázal, že spor může skončit až u Ústavního soudu ČR, ale Wagnerová tuto konstrukci zpochybnila. „Je otázka, zda by se tím měl zabývat Ústavní soud, protože kancelář tady zastupuje stát a stát nemá žádná základní práva, která by bylo možné u Ústavního soudu hájit,“ doplnila.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Senátorka Wagnerová patří k těm členům horní komory, kteří prezidenta vyzývali, aby více vážil svá slova, když zastává funkci, jakou zastává. O moc více podle senátorky horní komora udělat nemůže. Pak už může podat jen ústavní žalobu, přičemž k tomu zatím senátoři neshledali důvod. Všichni představitelé státu by ovšem měli mít na paměti, že se mají ctít navzájem. Tak by to mělo vypadat. „Na Hradě si to zřejmě nemyslí,“ posteskla si politička s tím, že v tomto zaostáváme za zeměmi, které žijí v demokracii déle.

Nakonec přidala pár slov i k ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO), který je ve funkci rok. „Očekávala bych, že bude jednat rychleji. Ne že bych plédovala pro zákon o státním zastupitelství, ale byl avizován už jeho předchůdkyní, ale zatím jsme ho v senátu neviděli... Očekávala bych také, že se bude více zabývat exekutory, exekutorským řádem. A potom, on sám avizoval, že chce novelizovat některé části občanského zákoníku, a ani to jsme v senátu zatím neviděli,“ uzavřela senátorka popis Pelikánovy pomalosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg je nadšen z mariánského sloupu: Ať jim žehná Jan Hus i Panna Marie!

22:11 Schwarzenberg je nadšen z mariánského sloupu: Ať jim žehná Jan Hus i Panna Marie!

Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil so…