Kde je Martin Roman? ptají se noviny. Český miliardář má prý problémy

24.10.2018 10:40

Bývalý šéf společnosti ČEZ Martin Roman, o kterém se spekuluje v souvislosti s několika kontroverzními byznysovými projekty, se měl před několika měsíci i s rodinou přesunout do Londýna. Jako oficiální důvod uvádí, že začal na univerzitě v Cambridge studovat obchod a nemovitostmi a jeho dvě dcery začaly v Anglii studovat střední školu. Někteří ale za jeho „útěkem“ vidí jiné důvody.

Kde je Martin Roman? ptají se noviny. Český miliardář má prý problémy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Martin Roman se stal již dříve jedním z „oblíbenců“ Andreje Babiše, na kterém premiér ukazuje, jak podivné lobbistické struktury prorostly celým českým byznysem. Roman měl jako ředitel energetického gigantu ČEZ konexe na množství politiků a podnikatelů a spekulovalo se, že se podílí na řadě kontroverzních projektů.

„Bakala, Pokorný, stejná parta, Martin Roman, Škoda Transporatation, to jsou stále ti stejní, kteří tady napáchali miliardové škody,“ hřímal minulý rok Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně.

Právě Škoda Transporatation má být jedním z Romanových značně problematických byznysových projektů. Celní správa pod vedením Roberta Šlachty podle MF DNES již rok v přísném utajení prověřuje finanční toky, vedoucí mezi firmou a jejími bývalými akcionáři (letos na jaře firmu prodali miliardáři Petru Kellnerovi), které podle MF DNES podezírá z daňových podvodů a možného praní špinavých peněz.

Bývalý ředitel ČEZ oficiálně nikdy akciový podíl v plzeňské Škodovce nedržel. Hodně se ale spekulovalo, že drží utajený podíl, a měl figurovat i ve firmách, které se na privatizaci Škoda Transportation podílely.

Celníci proto mají podezření, že část z téměř 20 miliard, které si akcionáři v letech 2011- 2016 vyplatili na dividendách, skončila u Romana.

Premiér Babiš je prý navíc přesvědčen, že právě Roman stojí za Twitterovým účtem Julius Šuman, který vloni před volbami zveřejňoval kompromitující údaje o Babišovi.

To vše dává dost důvodů, aby se podnikatel raději „schoval“ před Babišem do ciziny. Příkladem mu může být podnikatel František Savov, který je rovněž ve Velké Británii, české orgány usilují o jeho vydání, které se mu ale ale obstrukcemi daří mařit, ačkoliv poprvé britský soud rozhodl o jeho vydání už před více než dvěma lety.

Roman navíc už jednou do Velké Británie s rodinou odešel- v počátcích působení Andreje Babiše na ministerstvu financí. V roce 2015 se ale s rodinou vrátil. Letos chce v Cambridge začít studovat obchod s nemovitostmi a zároveň dát svým dětem možnost studovat v cizině.

„Univerzita v Cambridge je nejlépe hodnocenou evropskou univerzitou s velmi selektivním přijímacím procesem a neznám nikoho, kdo by možnosti studia na ní nevyužil, kdyby ji měl,“ uvedl pro MF DNES sám Roman.

Romanovi, který byl dlouhá léta z pozice hlavy ČEZu jedním z nejvlivnějších hráčů české ekonomiky, se přisuzují i další obchodní aktivity, které ale on popíral. Například podíl v realitní skupině miliardáře Radovana Vítka, nebo v Energetickém průmyslovém holdingu Daniela Křetinského. Sám se přihlásil pouze k podílu v horském areálu ve Špindlerově Mlýně.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

17:01 Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

POHLED IVANA HOFFMANA Sprnová olympiáda v Paříži se Emmanuelu Macronovi zdá vhodnou příležitostí, ab…