Kde jste byli zalezlí třicet let, rusobijci? Stonjeková asi nejen pro Koláře s Novotným

08.05.2020 9:50

Komentátorka Karolina Stonjeková se v rámci 75. výročí od konce druhé světové války podivuje na facebooku, jak dnes v Česku někteří překrucují historii. V kontextu s tím se mezi diskutujícími stočila pozornost na pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), na řeporyjského starostu Pavla Novotného (ODS) či na starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (za TOP 09).

Kde jste byli zalezlí třicet let, rusobijci? Stonjeková asi nejen pro Koláře s Novotným
Foto: Repro Facebook
Popisek: Karolina Stonjeková

„Když teď všichni tvrdí, jak Rusové vlastně v pětačtyřicátém neosvobozovali, přemýšlím... kde byli všichni tihle lidé posledních třicet let? Proč s tímhle novodobým výkladem dějin nepřišli v 90. letech? Proč se najednou probudili AŽ v roce 2020?“ podivuje se komentátorka Stonjeková na svém facebooku.

„To se jako tihle světlonoši historické pravdy v roce 89 domluvili, že počkají třicet let, než nás nechají prozřít a vyvedou nás z omylu? A je ještě něco dalšího, v čem nás tihle dobrodějové nechávají tápat v temnotách nevědomosti, nebo už je to jako všechno?“ položila do veřejného prostoru další otázky.

Anketa

Kdo je vám sympatičtější?

hlasovalo: 29594 lidí
Lidé se začali navážet zejména do tří pražských komunálních politiků, kteří takový výklad prezentují.

„Mám dojem, že v roce 2014 začala nová etapa studené války. Bylo to pár měsíců před olympiádou v Soči. Najednou se vyrojil gejzír zesměšňování, urážek, dehonestace Ruska, jaká tady nebyla ani v devadesátkách. A pak Majdan.. Ausgerecht před koncem olympiády. A už to jede jako neřízená střela,“ všímá si například Marie Hradilová.

„Nejvíc nejlepší je ‚bojovník‘ Kolář, který je takový hrdina, že zboří pomník generála Koněva, a pak fňuká a píše žalobné dopisy,“ doplnila uživatelka.

Vladimír Borneo Jančík Stonjekovou požádal o zveřejnění konkrétních vyjádření, která zpochybňuji, že Rusové zvítězili nad nacisty, že došli od Berlína po Vídeň. „Nic takového netvrdí ani Hřib, ani Novotný a neviděl jsem to u nikoho jiného tady,“ oponoval. „To jak to bylo drahé vysvobození a jak rychle se stal z osvoboditele okupant, to je samozřejmě pevně svázané pokračování našich dějin,“ poznamenal.

„Ale tvrdí!“ zněla stručná odpověď komentátorky Stonjekové.

„Mě osobně dost zarazilo, když Hřib tvrdil, že za německou okupaci našeho státu může Stalin,“ podivoval se například Daniel Shon. 

Ostrá debata na téma role vlasovců a sovětských vojsk v Pražském povstání, které se zúčastnil pražský primátor Hřib spolu s Pavlem Novotným, proběhla ve středu na TV Barrandov.

Pražský primátor Hřib například uvedl, že Rudá armáda dorazila na konci války 9. května 1945 do již fakticky svobodné Prahy. Sověti podle jeho slov nemají hlavní zásluhu na osvobození české metropole. Stále si ji ale, prý z politických důvodů, připisovali a připisují.

„Řekl jsem, že si máme připomínat padlé v Pražském povstání, tedy přes 3000 lidí. Kromě toho do boje zasáhli vlasovci, nějakých 300 padlých. A díky práci ruského novináře se ukázalo, že na Olšanech na pohřebišti je ze zhruba 400 hrobů rudoarmějců vlastně jen 23 těch, kteří padli doopravdy v Praze,“ pravil primátor Hříb. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…