Kde se vzaly hlasy pro Babiše? Reflex přináší propočet

12.10.2014 18:15

Velké staré i nové strany se mohou donekonečna vymlouvat na to, že hnutí ANO nemá žádný program a že Andrej Babiš je superpopulista, exkomunista a estébák, ale to, že uspěl, je především jejich vlastní chyba. Takto výsledek voleb hodnotí web Reflexu.

Kde se vzaly hlasy pro Babiše? Reflex přináší propočet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politické plakáty v ulicích Prahy. Do termínu voleb zbývá týden
reklama

Autor se zkratkou Vib, pravděpodobně šéf webu Reflexu Viliam Buchert, si všímá poklesu hlasů ve výsledcích voleb tradičních politických stran. „Čísla to dokládají poměrně jasně. Pro ČSSD, ODS i TOP 09 je špatnou zprávou to, že se spíše jedná v jejich případě o trend než o výkyv,“ píše s tím, že u úspěchu ANO se dá předpokládat, že toho využije i při dalších volbách.

Autor článku připomíná, že v Praze měla TOP 09 před čtyři lety vynikající výsledek 30,26 procenta. Proti nynějším 20,07 % je propad o deset procent obrovský. ODS je v tomto srovnání na tom ještě hůře. A to pokles z 23,10 procenta na 10,97 %. Zajímavé podle novináře je, že v minulých i současných volbách byl jejím lídrem Bohuslav Svoboda. „Voliči tedy zjevně neuvěřili tomu, že ODS se už úplně očistila,“ píše. Pokles v Praze zaznamenala i ČSSD, které ubylo více než 7 procent.

Celý komentář ZDE.

V moravské metropoli jde o stejné strany, píše autor. ČSSD v Brně měla v komunálních volbách před čtyřmi lety přes 30 procent, nyní jen 17. Sešup stejně jako v Praze zažili i ODS. Z téměř 22 procent až na 7,62 %. Více než poloviční propad zaznamenala v Brně i TOP 09.

Komentátor soudí, že voliči ANO se rekrutují především z někdejších voličů ODS, TOP 09 a ČSSD. Proto lze úspěch Babišova hnutí vnímat jako trest za jejich dosavadní politiku. To se prý týká voleb v Praze i v Brně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…