Kdo se nebojí Alláha, je hlupák, učí se děti jen pár kilometrů od nás. Ve Vídni prý ilegálně funguje 150 muslimských školek

06.12.2015 13:21

Rakousko je země zakládající si na bezkonfesnosti. Přesto jen v jeho hlavním městě údajně funguje až 150 školek a 450 dětských skupin, kde jsou děti vychovávány k poslušnosti k islámu. Nejděsivější na tom je, že oficiálně není z těchto školek vedena jako „muslimská“ ani jedna.

Kdo se nebojí Alláha, je hlupák, učí se děti jen pár kilometrů od nás. Ve Vídni prý ilegálně funguje 150 muslimských školek
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Podle vídeňské radnice není ve městě žádná islámská školka. Šetření ministerstva pro integraci však odhaduje skutečný počet mateřských škol, kde je do dětí indoktrinován islám, na přibližně 150. „Vídeň má více salafistických školek, než jakékoliv jiné město v EU,“ říká deníku Die Presse Ednan Aslan z vídeňské univerzity. V pátek představil výsledky své analýzy, kterou si zadalo ministerstvo, a výsledky jsou alarmující. V rakouském hlavním městě funguje asi 150 školek, které se dají označit jako „islámské“, a mimoto 450 podobně orientovaných dětských skupin. Celkem tak může být islám vštěpován asi deseti tisícům předškoláků.

Pedagog Aslan provedl šetření mezi podezřelými školkami a setkal se se značným nezájmem až odmítavými reakcemi. Nakonec mohl provést šetření přibližně ve třiceti školkách. Z nich celou jednu pětinu neváhal označit jako „salafistickou“, tedy značně ortodoxně muslimskou. Více než polovina z nich se projevovala mírněji, ale přesto se snažila izolovat děti od společnosti prostřednictvím náboženství. Pouhých 25 procent zkoumaných školek prý nejevilo výraznější tendence vést děti k muslimskému způsobu života.

CELÝ TEXT V NĚMČINĚ ZDE

Jak zjistil, do těchto školek dávají své děti zejména konzervativně smýšlející rodiče. Mezi motivy pro výběr školky uváděli kromě halal stravování zejména fakt, že školka „ochrání morálku dítěte před vlivy majoritní společnosti“. Jak bylo zjištěno, v „muslimských“ školkách dohlížejí na děti výhradně muslimové. „Téměř všechny analyzované školky měly vzdělávací program, který nebyl schválen magistrátem. Navíc byl takřka k nerozeznání od programu muslimských madras,“ dodává Aslan.

Podařilo se mu získat i dva učební texty, z nichž jeden obsahuje islámské modlitby, a druhý vysvětluje dětem, že je vhodné věřit v Alláha, proroky a anděly. Dokládá i svědectví některých rodičů, kteří informovali, že jejich děti se ve školce měly nazpaměť učit sůry z Koránu. Internetem navíc koluje video, na kterém děti ve vídeňské školce zpívají muslimské náoženské písně.

Mluvčí odboru rodiny na vídeňské radnici podle deníku Die Presse namítá, že samotné vedení k náboženství v mateřských školách zakázáno není. Je prý možné učit děti modlitby, náboženské písně, nebo vést debaty o bohu. Není však prý ale možné, aby děti byly například zastrašovány děsivými obrazy. Aslan však namítá, že přesně toto se děje. Dokládá to zvukovou nahrávkou, na které je dětem vysvětlováno: „Jen hlupák se nebojí Alláhova hněvu.“

Ministr pro integraci Sebastian Kurz označil výsledky studie za znepokojující. Bude prý třeba školky pečlivěji registrovat a rovněž si posvítit na jejich financování.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

20:46 „Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

Super zpráva. Tak okomentoval lídr krajských voleb a nynější náměstek hejtmana Moravskoslezského kra…