Kdo to může skončit: Taková je cesta k rozpuštění sněmovny a novým volbám

09.04.2012 12:28

Poslanecká sněmovna se sama může rozpustit, pokud se na tomto kroku shodnou tři pětiny zákonodárců. Souhlas Věcí veřejných tedy není potřeba, pokud by se zbylé strany rozhodly sněmovnu rozpustit a vypsat předčasné volby. Informuje o tom tisková agentura Mediafax.

Kdo to může skončit: Taková je cesta k rozpuštění sněmovny a novým volbám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka ve sněmovně

V Ústavě ČR jsou zakotveny čtyři možnosti, které umožňují hlavě státu rozpustit dolní komoru Parlamentu. Pátá možnost to pak prezidentu republiky přímo ukládá. Jde o změnu ústavy z podzimu 2009. Ta uvádí, že prezident sněmovnu rozpustí, pokud mu to navrhne dolní komora usnesením, se kterým souhlasila třípětinová většina poslanců.

Bez tohoto kroku nelze vyhlásit předčasné volby. Pokud by tedy úterní jednání koaličních stran vedlo k zániku vlády, předčasným volbám prakticky nestojí nic v cestě.

Mediafax upozorňuje na stanovisko politologů, kteří shodně uvádějí, že na udržení současné vlády má nejmenší zájem TOP 09. "Ta je sice loajální, ale zdá se, jako by čekala na příležitost, kdy z vlády vystoupí, aniž by musela její pád vyvolat. Svým jednáním by za ní mohly Věci veřejné tuto špinavou práci odvést," řekl politolog Jan Bureš.

Pokud by tedy nesouhlasila s vypsáním předčasných voleb a s rozpuštěním sněmovny i ODS, TOP 09 by se mohla dohodnout na tomto kroku s opozičními stranami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bob

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

21:20 Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle V…