Kdo ví, jestli EET vůbec přežije letošní rok. ODS ji bude chtít zrušit, varuje Marek Benda

13.01.2017 22:38

Sněmovnou prošel daňový baliček. Rodiče se mohou těšit na daňové úlevy. A jak to bude s daněmi dál, především po volbách? V pátečních Událostech, komentářích České televize o tom diskutovali poslanec ODS Marek Benda a zákonodárce ČSSD Ladislav Šincl. Ten také prozradil na ministra financí Andreje Babiše (ANO), že je odpůrcem snižování DPH. Benda dodal, že EET vůbec nemusí přežít rok 2017.

Kdo ví, jestli EET vůbec přežije letošní rok. ODS ji bude chtít zrušit, varuje Marek Benda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

V úvodu se poslanci věnovali otázce, proč koalice nesnížila DPH. „Mně se ta myšlenka líbí, ale jsme v koalici a musíme ctít koaliční smlouvu.“ Kdo v koalici tedy nechce změny DPH? „No tak samozřejmě Andrej Babiš (ANO),“ odvětil okamžitě Šincl. Benda se jen zasmál, DPH by podle jeho názoru měla klesat. „My toto budeme mít ve volebním programu a na 99 procent tam, mohu říci, budeme mít jen dvě sazby DPH. Tři sazby považujeme za zbytečné,“ konstatoval občanský demokrat.

Šincl se odklonil od tématu DPH a volal po daňové progresi, tedy po tom, aby bohatší lidé platili vyšší daně. Podle sociálního demokrata je to tak správné, aby byly peníze na platy učitelů. Benda tento koncept označoval za špatný.Uznal ovšem, že za časů krize ještě pravicová vláda Petra Nečase zaváděla solidární daň pro nejbohatší spoluobčany. „Byla to chyba,“ prohlásil bez okolků Benda.

Nakonec se pánové věnovali také problematice elektronické evidence tržeb (EET). K tomu, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si pochvaloval, že tento zákon bude fungovat plošně, Benda připomněl, že EET zamířila k Ústavnímu soudu a tento projekt nebude mít jistého vůbec nic, dokud Ústavní soud nerozhodne. „Já bych ten zákon chvíli nechal žít a uvidíme, co to přinese v praxi,“ apeloval na své kolegy zákonodárce Šincl. Ani trochu se mu prý nelíbilo, když přišel Andrej Babiš s některými změnami projektu jen sedm dní před ostrým startem.

„Já si vůbec nejsem jist, že EET přežije letošní rok. A pokud ho přežije, tak jen za cenu opravdu velkých změn. Zrušení EET bude naší programovou tezí. A naší absolutní podmínkou bude, že zrušíme EET pro malé podnikatele,“ ujišťoval Benda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

4:34 Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

„Vzniká vláda, která když se dožije dvou let, bude ráda. Proč? Jdou do vlády v nejhorší situaci od r…