Kdo vlastně vládne světu? Kremelský web píše o mocném spolku, o kterém se moc nemluví, ale přitom by se mělo

10.08.2015 9:12

Kremlem financovaný zpravodajský portál Sputnik předkládá konspirační teorii, podle které ve skutečnosti řídí svět skrytá vláda. Tedy lidé, kteří nevystupují na veřejnosti a řídí zvolené politiky ze zákulisí. Sputnik se tak snaží přesvědčit čtenáře o zlovolnosti současného západního establishmentu.

Kdo vlastně vládne světu? Kremelský web píše o mocném spolku, o kterém se moc nemluví, ale přitom by se mělo
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Západní publicisté často upozorňují na to, že cílem ruské propagandy může být právě šíření konspiračních teorií, které budou přesvědčovat obyvatele Západu o tom, že nemají věřit západním politikům a médiím. Základním sdělením této propagandy je, že ani na Západě vlastně lidé nežijí v demokracii, ale v něčem, co je přinejmenším stejně špatné jako Putinův systém. „Nejpopulárnější konspirační teorii představují tzv. stínové vlády, někdy také nazývané jako kryptokracie. Jejími členy jsou mocní tohoto světa, kteří tahají za nitky a nezodpovídají se za svá rozhodnutí demokratickým institucím. Nejznámější takovou skupinou je Bilderberg, což je soukromý klub založený v roce 1954. Sdružuje asi 150 politických vůdců, akademiků, finančníků, podnikatelů a mediálních magnátů. Ti se každoročně setkávají, aby řešili klíčové politické a ekonomické otázky,“ uvádí Jekatěrina Blinová.

Činnosti Bilderbergu se věnuje např. španělský investigativní novinář Daniel Estulin, jenž vydal publikaci nazvanou Pravdivý příběh skupiny Bilderberg. Podle jeho názoru usilují členové Bilderbergu o vytvoření jedné světové vlády s jediným globálním trhem. Pořádek ve světě by potom zajišťovala jedna armáda, finance řídila světová banka pomocí jedné globální měny. „Hlavním cílem je centralizace řízení veškeré zahraniční i domácí politiky. V nové vzniklém světovém řádu by neexistovala střední třída, ale pouze vládci a jejich služebníci. Jde jim o kontrolu myšlení, univerzální právní systém a naprostou dominanci NATO a světově armády,“ cituje Blinová Estulina, který dále tvrdí, že s Bilderbergem spolupracují dva důležití partneři. Jsou jimi americká Rada pro zahraniční vztahy (CFR) a Trilaterální komise založená v roce 1973 Davidem Rockefellerem.

Celý text v angličtině najdete ZDE

„Představte si soukromý klub, jehož členy jsou prezidenti, premiéři, mezinárodní bankéři a nejvyšší generálové. Vzájemně se poplácávají po ramenou, plánují běh dějin a říkají zcela otevřeně to, co by si nikdy veřejně říci nedovolili,“ píše Estulin ve své knize. Blinová vedle toho upozorňuje na další prestižní organizaci, za jejímž založením stojí opět skupina Bilderberg. Jmenuje se Le Cercle, tedy kruh. Zřízena byla již v padesátých letech minulého století. Podle Blinové bylo jejím hlavním účelem brojit proti Sovětskému svazu. Investigativní novinář David Teacher také tvrdí, že Le Cercle od začátku využívala širokou síť propagandistických a zpravodajských nástrojů s cílem potlačit progresivní americké a evropské politiky. „Organizace Le Cercle hrála klíčovou roli při pádu železné opony. Patří sem zpravodajci a bývalí operativní důstojníci CIA, britské MI5, MI6, francouzské SDECE, německé BND, holandské BVD, švýcarské i saúdské zpravodajské služby,“ cituje Blinová Teachera.

Mezi vlivné členy Le Cercle údajně patřil bývalý německý poválečný kancléř Konrad Adenauer, arcivévoda Otto von Habsburg, italský politik Giulio Andreotti, generál Antonio de Spinola, britská premiérka Margaret Thatcherová nebo i americký prezident Ronald Reagan. „V 70. letech Le Cercle podpořila rozhodnutí NATO rozmístit jaderné rakety středního doletu ve Velké Británii, Německu, Belgii a Nizozemí a namířit je proti SSSR. Stejně tak se členové Kruhu podíleli na diskreditaci mírových protestních hnutí šířících se po západní Evropě. Využívali k tomu kontrarozvědku, provokace a šíření dezinformací. Tyto skryté organizace přitom fungují naprosto odlišně od těch, které známe. Neexistuje tam žádná hierarchie: Jde o síť spojených uzlů, jehož členové nejsou navzájem podřízeni, ale spolupracují na přátelské bázi. Le Cercle zde vystupovala jako do jisté míry koordinátor činnosti desítek obdobných uskupení,“ upřesnil Teacher.

Vedle celé řady zastánců však existuje i mnoho těch, kteří teorie o světové nadvládě považují za značně přehnané a ničím nepodložené. Jedním z nich je ruský historik Andrej Fursov, který pracuje v Ústavu vědeckých informací a sociálních věd v Ruské akademii věd. „Nic jako světová vláda neexistuje. Byl bych skutečně velmi opatrný před tím, abychom považovali zcela běžné struktury globálních a politických elit za stínovou vládu. Primární úlohou těchto subjektů je vytvářet platformu pro koordinaci a spolupráci. Kořeny těchto setkávání zmíněných elit přitom spadají do 17. a 18. století a souvisí s prudkým rozvojem kapitalismu,“ napsal Fursov ve své knize „O konspiraci“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

10:15 „Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

Divokou debatu na sociálních sítích rozpoutal čtvrteční díl pořadu Události, komentáře v České telev…