Kdyby Fiala neměl Babiše s Putinem, musel by si je vymyslet. Okamura představil svých deset bodů, které mohou pomoci

25.06.2022 13:16 | Rozhovor

Premiér Fiala se chlubí, jak vláda shání plyn do zásobníků, ale už neřekne, za kolik jej kupuje. Hledá výmluvy, proč občanům nemůže být zajištěna levná elektřina, a neustále sní o tom, že nás zachrání bájná fotovoltaika. Tak hodnotí opoziční předák Tomio Okamura zásadní „projev k národu“, který premiér přednesl, a speciální „Síkelův tarif“, který vláda představila na pomoc domácnostem.

Kdyby Fiala neměl Babiše s Putinem, musel by si je vymyslet. Okamura představil svých deset bodů, které mohou pomoci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

Tento týden pronesl premiér Petr Fiala projev k národu. Co jste mu říkal?

Vypadalo to, že kdyby neměl Babiše a Putina, musel by si je vymyslet, protože jinak by neměl na koho hodit svou neschopnost řešit extrémní zdražování. Vládní koalice Petra Fialy má většinu ve Sněmovně již téměř rok a zdražování již mohli dávno vyřešit. Ale nic pro to neudělali a proto doslova všichni občané na tuto vládu teď každý měsíc tvrdě doplácejí ze svých peněženek, zatímco vlády ve všech okolních státech již před mnoha měsíci svým občanům plošně pomohly.

Premiér mluvil o energetické suverenitě. To je hezké. Po tom voláme již dávno. Bohužel vlády, kde byly v minulosti právě ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, pro ni nic neudělaly. Nevím, proč po energetické suverenitě nevolal Fiala, když byl ministrem Nečasovy vlády. Fialovy recepty k ní navíc ale bohužel nevedou.

Co vás k tomuto negativnímu názoru vede?

Vymlouval se, že ČEZ nemůže garantovat českým firmám a občanům nízkou cenu elektřiny. Vždyť stát je přece majoritní vlastník! A pokud by minoritní akcionáři měli problém, může stát pohrozit, že zavede sektorovou daň na obrovské zisky z energetiky podobně jako na Slovensku. Ministerstvo průmyslu a obchodu odhadlo, že do konce roku by průměrná cena energií pro domácnosti i firmy mohla meziročně vzrůst až o 86 %! A odborníci očekávají ještě větší nárůst. To je přece šílené! To je asi ten šok, o kterém hovořil premiér Fiala. Případné zestátnění ČEZu bychom podpořili.

Premiér se chlubí, že stát konečně dělá zásoby plynu, což by dělala každá vláda, ale už neřekl, že jej vláda nakupuje mnohokrát dráž, než by mohla. Nakupovala jeden metr krychlový plynu za 37 korun, zatímco při dlouhodobých kontraktech, jako mají Německo či Maďarsko, ho lze mít za pět až sedm korun. A proč stát nekoupí od německé RWE zásobníky plynu v ČR, které jsou na prodej?

Masivní investice do fotovoltaiky, o které mluví Fiala, je podle mě taky nesmyslná. Ano, má cenu dávat panely na střechy domů, ale ne jimi zaneřádit pole a krajinu a vytvářet solární barony. Takzvaný úsporný tarif vlády jen navýší státní dluh a povede k inflaci. Na to upozornil i ekonom Lukáš Kovanda, který víceméně, co se týče energií, navrhuje podobné věci jako hnutí SPD. Vláda má předsednictví v EU, ale bohužel odmítá prosadit zrušení systému emisních povolenek EU, který nahrává spekulantům a šponuje ceny nahoru.

Hnutí SPD navrhuje řešení v podobě deseti bodů, které povedou ke snížení Fialovy drahoty a našim občanům a firmám pomohou. Jsou to tyto návrhy:
1) Odstoupení od Green Dealu Evropské unie.
2) Odstoupení od systému emisních povolenek EU, který zdražuje energie a suroviny.
3) Prodej levné české elektřiny napřímo českým občanům a firmám. Přes unijní Energetickou burzu pouze prodej přebytků.
4) Obnovení národního importéra plynu a nákup levného plynu přímo od producentů, nikoliv přes německé překupníky, jak je tomu v současnosti.
5) Obnovení národního zpracovatele ropy.
6) Zrušení solární daně a veškerých dotací, které zdražují elektrickou energii pro spotřebitele.
7) Zajištění potravinové bezpečnosti. Podpora českých zemědělců a potravinářů.
8) Přechodné snížení DPH u energií, pohonných hmot, základních potravin a léků a snížení ceny těchto komodit.
9) Snížení neúčelných výdajů státu.
10) Srovnání podmínek tuzemských a zahraničních firem působících v ČR – Zavedení sektorové daně pro nadnárodní internetové giganty (Google, Facebook atd.), které v ČR generují obrovské zisky bez zdanění v ČR, a zdanění vyvádění nezdaněných dividend z ČR nadnárodními korporacemi.

„Prakticky všechen plyn, jejž v Česku využíváme, je z Ruska, od Gazpromu. Tvářit se, že ruský není, když nám jej přeprodal německý Uniper, je pokrytecké. Platíme přirážku za to, abychom mohli být pokrytečtí. To si můžeme odpustit, a potřebným tím pomůžeme víc než úsporným tarifem,“ uvedl ekonom Kovanda. To samé tvrdí SPD od začátku. Tedy že se máme dohodnout přímo s producentem, a nenakupovat od překupníků a spekulantů.

Ale Rusko omezuje dodávky plynu do Evropy, to nemá vliv?

Nevím, že by Rusko omezovalo dodávky plynu třeba Maďarsku. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, se kterým jsem se před týdnem v Badapešti sešel a domluvil se na spolupráci, minulou neděli řekl, že ho ředitel Gazpromu Alexej Miller a ruský vicepremiér Alexander Novak v telefonických rozhovorech ujistili, že dodávky ruského plynu do Maďarska budou nadále pokračovat podle kontraktu. Ten byl podepsán vloni a Maďarsko podle něj obdrží ročně 3,5 miliardy krychlových metrů plynu plynovodem z Bulharska a Srbska a 1 miliardu krychlových metrů plynovodem z Rakouska.

Kdyby vláda Petra Fialy dělala rozumnou zahraniční politiku v zájmu našich občanů, mohli bychom mít levný kontrakt jako Orbán.

Nelze ale asi zpochybnit, že ruská invaze na Ukrajinu zásadně změnila situaci...

Ano, my jsme to odsoudili. Ale to neznamená, že se do toho musíme vměšovat a motat. Není to naše válka a je pro nás přece lépe, abychom do války nebyli vtaženi. Na světě je spousta konfliktů, a taky se do nich nemotáme. My v SPD stejně jako Orbán nehájíme zájmy Moskvy, Washingtonu, ani Bruselu, ani Pekingu, ani Kyjeva. Jen nechceme, aby naše země byla vtažena do války za cizí zájmy. A chceme, aby měli naši občané co nejvyšší životní úroveň. Podívejte se na zdražování, jak těžce doléhá na naše občany. Fialova vláda ale odmítá zdražování řešit.

Německo, Itálie, Rakousko a Nizozemsko také hovoří o tom, že budou muset kvůli nedostatku plynu více zapojit uhelné elektrárny. Podle nás je nejlepším strategickým řešením jaderná energie a v menších objemech můžou sloužit jako doplněk obnovitelné zdroje energie. Německo by udělalo ale mnohem lépe, kdyby radši obnovilo výrobu elektřiny z jaderných než z uhelných elektráren. I o tom už se tam mluví. Tak uvidíme, zda zvítězí zdravý rozum nad šílenou ideologií Green Dealu a EU.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…