Kdyby někdo sejmul Babiše... Premiér přehodnotil výbuch ve Vrběticích na „útok na zboží“. A jeho oponenti jsou ve varu

19.04.2021 22:50

„Šlo o útok na zboží,“ těmito slovy premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí večer odmítl názory, že by výbuch ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byl aktem státního terorismu. Jeho definice útoku agentů řadu známých jmen šokuje: „Zato zprávu OLAF o konfliktu zájmů považoval za útok na Česko.“ Na premiéra, jenž v kauze zůstával dosud spíše stranou, se valí kritika ze všech stran.

Kdyby někdo sejmul Babiše... Premiér přehodnotil výbuch ve Vrběticích na „útok na zboží“. A jeho oponenti jsou ve varu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Vyšetřovatelé pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený k převozu do Bulharska, řekl dnes novinářům nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

„Chtěl bych hlavně říct, že nešlo o akt státního terorismu, jak jsme slyšeli. Rusko neútočilo na Českou republiku, ale na zboží bulharského obchodníka se zbraněmi,“ řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním zasedání vlády. Agenti GRU prý vyvíjeli nepřijatelnou činnost, a akci navíc „zpackali“.

Premiér se stal v okamžiku předmětem ostré kritiky.

„Tak jsem dnes v televizi řekl, že si pan premiér nepočíná špatně, nechtěl jsem kritizovat. Nyní si přehrávám večerní vyjádření AB a dozvídám se, že se jednalo ‚pouze‘ o teroristický útok na zboží,“ hrozí se předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). A dodává: „Nevzdávám to a budu hledat jiný důvod pro nekritiku.“

Komentátor Alexandr Mitrofanov upozornil, že při útoku přišli o život dva lidé. A aby poukázal na absurditu takového vyjádření, stejným způsobem vysvětlil případný útok na premiéra Babiše. „Kdyby někdo sejmul Babiše, nebyl by to útok na premiéra ČR, ale na kostelecké uzeniny,“ uvedl.

Ředitel projektu Hlídač státu Michal Bláha připomněl Babišův střet zájmů a používání dvojího metru. „Když OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) vydal zprávu o Babišově konfliktu zájmů, považoval to Babiš za útok na ČR. Když zde ruští agenti položí časované bomby, zabijou dva nevinné lidi a způsobí přímou škodu přes 1 miliardu korun, je to ‚na zboží‘,“ připomněl ve svém tweetu.

Vít Ulrych se za chování českého premiéra „stydí“. „Stydím se za devótnost vazalů putinovského Ruska, stydím se za českého premiéra Babiše,“ uvedl s tím, že takové vyjádření je na demisi předsedy vlády.

Předřazování útoku na zboží před útokem na lidi nerozumí ani Luděk Niedermayer (TOP 09): „Marně přemýšlím, co chtěl pan premiér říci tím, že ve Vrběticích šlo jen o útok na zboží bulharského obchodníka, nikoliv o terorismus. Definice terorismu dle vnitra mluví jasně. Rád bych věděl, jak by pan premiér definoval útok agentů jiného státu na zboží na cizím území,“ zněla jeho reakce.

Kabinet dnes nepřistoupil k odtajnění zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), které Babiš navrhoval, protože orgány činné v trestním řízení stále pokračují ve vyšetřování. Ministerstvo financí připravuje podle Babiše kroky k vymáhání škody kvůli výbuchu ve Vrběticích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

15:50 Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

Tuzemská média mi připadají, jako bychom zůstali v socialismu. Jen diktát Sovětského svazu nahradil …