Kdyby se teď poslanci nerozpustili, byl by to vrchol pohrdavosti, obává se Štěch

13.08.2013 17:51

Přijímání klíčových zákonů nebude ani po případném rozpuštění sněmovny v ohrožení. Na společném jednání v Kramářově vile se na tom shodli premiér Jiří Rusnok se šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). Ten dnes v rozhovoru pro rozhlasový pořad Dvacet minut Radiožurnálu uvedl, že v nutných případech se využije takzvaný institut zákonných opatření.

Kdyby se teď poslanci nerozpustili, byl by to vrchol pohrdavosti, obává se Štěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch

K zákonným opatřením sáhne Rusnokova vláda podle Štěcha v případech, kdy bude zapotřebí vytvořit normu, která bude důležitá proto, aby země mohla řádně fungovat. „Rusnoka znám řadu let a vím, že jako garant této vlády bude mít snahu předkládat pouze to, co bude nezbytné pro občany,“ podotkl.

Zároveň zdůraznil, že projednávané normy tímto způsobem nebudou v rukou úzké skupiny lidí, protože konečné slovo bude mít nově uspořádaná Poslanecká sněmovna. V osudu takových norem se tedy odrazí i výsledky předčasných voleb. „Cílem institutu je, aby nikdo nepodmiňoval rozpuštění sněmovny tím, že nejsou dojednány některé normy,“ vysvětlil předseda Senátu.

Konkrétní zákon, který by mohl být projednán takovým způsobem, ale Štěch nezmínil. Nastínil pouze, že očekává problémová místa či chyby v doprovodných zákonech k občanskému zákoníku, které projednávali poslanci minulý týden. „Pravděpodobně budeme chtít ten zákon schválit, ale pokud tam skutečně chyby budou, tak je ještě prostor čtyř měsíců pro jejich nápravu. A nejrychlejší formou je právě zákonné opatření,“ prohlásil.

Možnost, že by se Poslanecká sněmovna nerozpustila, si prý ani nedokáže představit. „Byl by to vrchol pohrdavosti vůči občanům,“ prohlásil. Podle něj už konečně přišel čas, aby sněmovna vyslyšela vůli a přání občanů, jejichž většina si podle průzkumů konec sněmovny v současném složení přeje.

Spolupráce s TOP 09 nepřichází v úvahu

Prezident Miloš Zeman před hlasováním o důvěře Rusnokova kabinetu prohlásil, že se nechystá pověřit sestavením další vlády někoho jiného, dokud se nevyšetří kauza Jany Nagyové. „Nebylo to šťastné vyjádření,“ poznamenal Štěch na jeho adresu s tím, že je rád, že situaci zachrání předčasné volby.

Závěrem uvedl, že v případě úspěchu stran ČSSD a SPOZ ve sněmovních volbách je teoreticky možná vzájemná spolupráce, zejména prý kvůli programové shodě. „Nedovedu si to ale představit s ODS v dnešní podobě a s TOP 09 prakticky vůbec,“ sdělil svůj odmítavý postoj vůči pravicovým stranám.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …