Kdyby šlo NATO na Ukrajině do konfliktu s Ruskem... Generál Pavel. Varování. To se nemůže stát

24.02.2022 18:30

„Ruská invaze na Ukrajinu se dala očekávat, přijal jsem to s velkým rozčarováním,“ uvedl ve vysílání Radiožurnálu bývalý generál Armády ČR Petr Pavel. Severoatlantická aliance dnes oznámila, že v reakci na ruský útok proti Ukrajině přijme další kroky k obraně svých členů. Před zásahem NATO na Ukrajině ale Pavel varuje: „Přímá vojenská pomoc NATO by znamenala vědomý konflikt s Ruskem,“ říká někdejší předseda vojenského výboru NATO.

Kdyby šlo NATO na Ukrajině do konfliktu s Ruskem... Generál Pavel. Varování. To se nemůže stát
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Generál Pavel do poslední chvíle doufal, že dojde k mírovému řešení. „Jako mnoho lidí jsem do poslední chvíle doufal, že na straně ruského vedení existuje aspoň zbytek soudnosti a že k dosažení cílů zvolí méně bolestivé cesty. A že se tedy nepustí do konfliktu, který přinese tolik utrpení na všech stranách,“ řekl úvodem.

„Sledujeme klasický typ válčení, který známe z minulého století s veškerou svou brutalitou a s nasazením všech ničivých zbraní. Navíc je ale doplněný moderním stylem válčení, které umožnily i nové technologie,“ shrnul počátek ruské invaze.

Celý rozhovor najdete ZDE.

Rusko se podle něj na konflikt připravovalo měsíce dopředu nejenom ekonomicky, ale především propagandisticky. „Šlo o rozsáhlou vlnu kybernetických útoků a celou řadu dalších opatření, která směřovala k tomu, že konflikt v nějaké podobě propukne.“

Anketa

Obejdeme se bez ruského plynu?

92%
hlasovalo: 22401 lidí
„Plnohodnotnou válku asi očekával málokdo. I já jsem očekával, že prezident Vladimir Putin zvolí cestu kombinovaného působení, tedy částečně vojenských opatření na již odtržených částech Donbasu a hybridních opatření proti Ukrajině,“ pokračuje generál Petr Pavel.

Podle Pavla je hlavním cílem Putina úplné obsazení Ukrajiny. Další však mohou prý následovat. „Víme s jistotou, na čem Putinovi nezáleží – na lidských životech. Ukrajina bude potřebovat rychlou a maximální podporu,“ uvedl.

Boje mezi Ruskem a Ukrajinou budou těžké, dodává. „Ukrajinská armáda je dnes v úplně jiném stavu, než byla v roce 2014, lze očekávat, že boje budou opravdu velice těžké a že přinesou množství ztrát na obou stranách,“ říká s tím, že Putin lže, pokud uvádí, že nedojde ke zbytečným obětem na životech.

Severoatlantická aliance by Ukrajině měla pomoct, ale pouze logisticky a zpravodajsky. „NATO by mělo Ukrajině dodávat zbraně, munici, technické prostředky nebo zpravodajské informace,“ podotýká generál.

Přímá vojenská pomoc ze strany NATO není nyní možná: „Pokud by NATO vstoupilo do situace bojovými jednotkami, tak naprosto vědomě vstupuje do konfliktu s Ruskem. Proto si myslím, že nasazení bojových jednotek se očekávat nedá,“ upozorňuje také s ohledem na to, že Ukrajina není členem Severoatlantické aliance.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Celý život pomáhám lidem“. Babiš vypustil VIDEO

15:18 „Celý život pomáhám lidem“. Babiš vypustil VIDEO

Prezidentský kandidát Ansrej Babiš představil v sobotu nové předvolební video, ve kterém vysvětluje,…