Kdyby šlo NATO na Ukrajině do konfliktu s Ruskem... Generál Pavel. Varování. To se nemůže stát

24.02.2022 18:30

„Ruská invaze na Ukrajinu se dala očekávat, přijal jsem to s velkým rozčarováním,“ uvedl ve vysílání Radiožurnálu bývalý generál Armády ČR Petr Pavel. Severoatlantická aliance dnes oznámila, že v reakci na ruský útok proti Ukrajině přijme další kroky k obraně svých členů. Před zásahem NATO na Ukrajině ale Pavel varuje: „Přímá vojenská pomoc NATO by znamenala vědomý konflikt s Ruskem,“ říká někdejší předseda vojenského výboru NATO.

Kdyby šlo NATO na Ukrajině do konfliktu s Ruskem... Generál Pavel. Varování. To se nemůže stát
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Generál Pavel do poslední chvíle doufal, že dojde k mírovému řešení. „Jako mnoho lidí jsem do poslední chvíle doufal, že na straně ruského vedení existuje aspoň zbytek soudnosti a že k dosažení cílů zvolí méně bolestivé cesty. A že se tedy nepustí do konfliktu, který přinese tolik utrpení na všech stranách,“ řekl úvodem.

„Sledujeme klasický typ válčení, který známe z minulého století s veškerou svou brutalitou a s nasazením všech ničivých zbraní. Navíc je ale doplněný moderním stylem válčení, které umožnily i nové technologie,“ shrnul počátek ruské invaze.

Celý rozhovor najdete ZDE.

Rusko se podle něj na konflikt připravovalo měsíce dopředu nejenom ekonomicky, ale především propagandisticky. „Šlo o rozsáhlou vlnu kybernetických útoků a celou řadu dalších opatření, která směřovala k tomu, že konflikt v nějaké podobě propukne.“

Anketa

Obejdeme se bez ruského plynu?

92%
hlasovalo: 22261 lidí
„Plnohodnotnou válku asi očekával málokdo. I já jsem očekával, že prezident Vladimir Putin zvolí cestu kombinovaného působení, tedy částečně vojenských opatření na již odtržených částech Donbasu a hybridních opatření proti Ukrajině,“ pokračuje generál Petr Pavel.

Podle Pavla je hlavním cílem Putina úplné obsazení Ukrajiny. Další však mohou prý následovat. „Víme s jistotou, na čem Putinovi nezáleží – na lidských životech. Ukrajina bude potřebovat rychlou a maximální podporu,“ uvedl.

Boje mezi Ruskem a Ukrajinou budou těžké, dodává. „Ukrajinská armáda je dnes v úplně jiném stavu, než byla v roce 2014, lze očekávat, že boje budou opravdu velice těžké a že přinesou množství ztrát na obou stranách,“ říká s tím, že Putin lže, pokud uvádí, že nedojde ke zbytečným obětem na životech.

Severoatlantická aliance by Ukrajině měla pomoct, ale pouze logisticky a zpravodajsky. „NATO by mělo Ukrajině dodávat zbraně, munici, technické prostředky nebo zpravodajské informace,“ podotýká generál.

Přímá vojenská pomoc ze strany NATO není nyní možná: „Pokud by NATO vstoupilo do situace bojovými jednotkami, tak naprosto vědomě vstupuje do konfliktu s Ruskem. Proto si myslím, že nasazení bojových jednotek se očekávat nedá,“ upozorňuje také s ohledem na to, že Ukrajina není členem Severoatlantické aliance.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Růžička: Nesmíme opomenout oprávněné potřeby českých dětí

17:51 Senátor Růžička: Nesmíme opomenout oprávněné potřeby českých dětí

Projev na 26. schůzi Senátu 24. června 2022 k zákonu o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s…