Kdybychom vážně chtěli Czexit, patříme do Bohnic. Po britském hlasování s námi o budoucnosti Evropy hovořil Karel Schwarzenberg

27. 6. 2016 7:23

O tom, co říká na Brexit, i o tom, jak hodnotí současnou Evropskou unii, promluvil pro ParlamentníListy.cz čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Evropská unie potřebuje reformy jako prase drbání,“ říká šlechtic, kterého zřejmě výsledky Brexitu až tolik nepřekvapily. „Já jsem se toho popravdě řečeno obával,“ přiznal Schwarzenberg.

Kdybychom vážně chtěli Czexit, patříme do Bohnic. Po britském hlasování s námi o budoucnosti Evropy hovořil Karel Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Anketa

Velká Británie odchází z Evropské unie. Co se teď stane s EU?

hlasovalo: 19552 lidí

Migrace a byrokracie

Karel Schwarzenberg řekl, co bylo podle něj hlavním důvodem Brexitu. „Myslím si, že to byl postupný proces. Jak jsem zaznamenal od různých britských přátel, šlo hlavně o přemíru byrokracie, předpisů, ty různé, které přicházely z Bruselu, to bylo podle mne hlavní pohnutkou,“ vysvětlil Schwarzenberg s tím, že tak docela nesouhlasí s názorem prezidenta Zemana, že jedním z hlavních důvodů Brexitu byla obava z migrace.

„Že ta migrace v tom hrála roli, ano. Ale Británie je země, kam po staletí lidé z cizokrajných zemí přicházejí. Podívejte se, jakou tam mají menšinu například Pákistánců nebo Indů. Čili to není to rozhodující, rozhodující byla naštvanost.

Propadlá libra a izolovaná Británie

Podle čestného předsedy TOP 09 nebude pro Velkou Británii Brexit právě výhodný. „Jak jsme všichni viděli, libra se propadla. Obávám se, že dost firem odejde z Londýna. Bude izolovaná, a to není nikdy dobrá pozice,“ míní Schwarzenberg a dodává, že dobré to nebude ani pro Evropskou unii.

„Podívejte se, když pátá největší kolonie vystoupí z Evropské unie, tak je to oslabení, jsou to již pochyby. Evropská unie tím také ztratí určité ‚vyvažující“ myšlení. Anglické myšlení je poněkud odlišné od kontinentálního. To byla právě ta výhoda členství Anglie, že například ty centralistické tendence Francie trošku tlumila,“ vysvětluje Schwarzenberg a souhlasí s názory některých politiků, že Británie tímto krokem zřejmě ztratí určitý vliv ve světě a je ohrožena i soudržnost Británie.

„Tady se může stát spousta iracionálních věcí, neboť politika, jak známo, není vždy racionální,“ říká a souhlasí prý i s tím, že Brexit v určitém smyslu posílil moc Ruska. „Zajisté. Když je Evropská unie rozdělená, když se evropské státy mezi sebou praly, tak to Rusku vždycky vyhovovalo,“ říká Schwarzenberg a zmiňuje i Spojené státy americké.

„Spojené státy měly zájem na tom, aby Británie zůstala v Evropské unii. Jak známo, to byl hlavní účel Obamovy cesty do Velké Británie. Nevyšlo to,“ říká Schwarzenberg.

Czexit? Schwarzenberg mluví o Bohnicích

Toho, že by Brexit vyvolal další velkou vlnu „úniku“ z Evropské unie, se prý čestný předseda TOP 09 zatím příliš neobává. „Myslím si, že v řadě dalších států jsou strany, které o tom uvažují. Prozatím ale nevím, že by to byly vlády,“ míní politik. Kdyby chtěla Česká republika také Evropskou unii opustit, považoval by to více méně za šílenství.

„Kdybychom o to usilovali, tak bychom se opravdu měli přihlásit na léčbu do Bohnic. Když se podíváme, tak jsme obklopeni státy EU. Když se podíváme na náš bohudík velice úspěšný export? Kam to jde? Do Evropské unie. Odkud jsou hlavní naši investoři? Z Evropské unie. Tedy pro nás uvažovat o nějakém Czexitu by bylo nanejvýš hloupé. Neobávám se, že se to stane. Že tady nějací lidé o tom budou řvát, to si ale mohu představit, “ míní Schwarzenberg.

Co vzkazuje EU?

Cameronovo odstoupení prý Schwarzenberga neudivilo. „Doporučil bych to i některým lidem v Bruselu. Protože vinu na tom nesou jak v Londýně, tak v Bruselu. Ti by se měli zamyslet nad vlastním selháním,“ vyjadřuje svůj názor Karel Schwarzenberg a vysvětluje, co by se podle něj mělo ohledně EU například změnit.

„Podívejte se, že Evropská unie potřebuje reformy jako prase drbání, již je delší dobu jisté. Musí důsledně, ale velice důsledně zavést princip, o kterém se mluví, ale nedodržuje. Například rozhodnutí, které můžete rozhodnout na regionální úrovni, mají se rozhodnout tam. Pokud je rozhodnutí na státní úrovni, tak ho také tak udělat. Jenom ta nejnutnější rozhodnutí mají být na úrovni Evropské unie. Protože když věci, které se mohly rozhodnout přímo v tom státě, se rozhodují v Bruselu a najednou jen dostanete z Bruselu nějaké nařízení, tak tím naštvete všechny lidi. Týká se to krajinných prvků, potravin a dalších věcí. Bruselští úředníci vyrábějí se stejnou radostí nové předpisy jako čeští poslanci. A ta kombinace je ovšem smrtelná,“ říká Karel Schwarzenberg.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

20:16 Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

Po opuštění EU bychom v případě, že zůstaneme na evropském společném trhu, museli stejně dodržovat e…