Když český voják padne, nemáme se tomu smát. Jana Černochová chce vychovávat děti k vlastenectví

16.12.2015 19:53

Starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová (ODS) promluvila o stavu české armády. Měli bychom se prý např. učit ve Francii, kde je pro zaměstnavatele ctí mít ve svých řadách příslušníka aktivních záloh. My v tom zaostáváme. Musíme proto už děti vychovávat k vlastenectví, a to už od základní školy, aby bylo jasné, kam ve světě patříme, co je to naše kolektivní obrana a tak podobně.

Když český voják padne, nemáme se tomu smát. Jana Černochová chce vychovávat děti k vlastenectví
Foto: archiv
Popisek: Jana Černochová

Poslankyně Jana Černochová zavítala do středečního Interview ČT24. Jako členka výboru pro obranu se tentokrát vyjadřovala především k situaci v armádě. „Naši úctu si zaslouží ti, kteří budou chtít do aktivních záloh vstoupit, ale zejména ti, jež tam vydrželi i v těch špatných podmínkách. Bylo jich 1 200,“ prozradila poslankyně. To prý rozhodně neznamená, že hlavní silou nezůstanou naši vojáci. To samozřejmě zůstanou, ale záloha je důležitá.

Stát vyjde vstříc i zaměstnavatelům. Když dočasně ztratí svého záložáka, protože vyrazí na plánované cvičení, dostane kompenzaci ve výši 70 procent platu. V případě mimořádného cvičení to bude 100 procent- „Ale tady nám chybí něco, co známe např. z Francie. Tam je pro každého zaměstnavatele ctí, že může zaměstnávat člověka, který je ochoten bránit vlast. Na tom ještě budeme muset zapracovat,“ poznamenala poslankyně.

„Nechala bych se dobrovolně odvést. Já jsem tomu šla trochu naproti, zažádala jsem si o zbrojní průkaz,“ prozradila dáma. Má prý spoustu přátel pacifistů, ale ti prý mění svůj vztah ke zbraním vzhledem k tomu, co se ve světě děje.  

Záložáci mohou být vysíláni i do zahraničních misí jako součást armády

Současně je třeba vychovávat děti k vlastenectví a zároveň jim vysvětlit, jak se chovat, třeba když najdeme granát. „Velmi důležitá je tam i zdravověda,“ zdůrazňovala poslankyně. K vlastenectví bude třeba vychovávat , aby se nestalo, že se někdo bude smát, když nějaký náš voják padne. „Já jsem se velmi styděla za to, co se dělo před asi rokem a půl, když zemřelo pět našich vojáků,“ posteskla si Černochová. Děti by si měly být vědomy toho, že jsme součástí EU i NATO a co to pro nás znamená z hlediska kolektivní obrany.

Záložáci mohou být vysíláni i do zahraničních misí jako součást armády.Česká armáda má v zahraničí velmi dobrou pověst, Černochová je na to patřičně pyšná a nebojí se toho, že by záložáci dělali nějaké chyby. Součástí záloh může být jen osoba s čistým trestním rejstříkem a navíc musí podepsat čestné prohlášení, že nesympatizuje se žádnými radikály.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…