Když hodíme všechny muslimy do jednoho pytle, bude z toho třetí světová válka, varuje ministr Herman. Soucit prý musíme mít s každým

01.08.2016 19:18

Hostem pondělního Interview ČT24 byl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Promluvil o přijímání uprchlíků. Zdůraznil, že musíme mít soucit s každým a pomáhat těm, kteří to opravdu potřebují. Odmítal házet všechny muslimy „do jednoho pytle", protože by to v konečném důsledku vedlo ke třetí světové válce, které bychom se měli vyhnout. Hovořil však také o nutnosti zachovat naši bezpečnost.

Když hodíme všechny muslimy do jednoho pytle, bude z toho třetí světová válka, varuje ministr Herman. Soucit prý musíme mít s každým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

V úvodu pořadu promluvil o Světových dnech mládeže, které vyvrcholily v neděli promluvami papeže Františka. Herman ocenil, že papež dokáže oslovit tolik mladých lidí, ačkoli by mohl být jejich dědečkem.

„Já jsem přesvědčený, že mít soucit s lidmi je na místě. Pokud už někdo jede na bárce, kteří se málem potápí, tak asi musí být zoufalý. Soucit musíme mít s každým člověkem,“ konstatoval ministr. Na druhé straně si prý musí Evropané nastavit mantinely, které musí respektovat každý, kdo zde chce žít. „To oni tady chtějí žít s námi, ne my s nimi a pokud někdo tyto mantinely respektovat nebude, tak musí pryč. V tomto musíme být nekompromisní,“ konstatoval člen vlády.

Důrazně však varoval před přisuzováním kolektivní viny všech Arabů nebo muslimů. Ačkoli má zkušenosti z rodiny a ví své o hrůzách nacismu, odmítá říkat lidem, že všichni Němci jsou zlí. A totéž platí o Arabech či muslimech. „Podle mého přesvědčení je třeba hledat mezi nimi spojence, ... oni přece vědí o islámu i islamismu víc než my,“ zdůrazňoval ministr.

„Já jsem přesvědčený, že ti nebezpeční lidé nepřiplouvají ani tak na těch člunech, ale mohou sem přiletět i letadlem. Na druhé straně mezi těmi lidmi z lodí mohou najít zajímavé cíle – lidi, které se pokusí ovlivnit,“ podotkl ministr. Radikálové z Islámského státu podle expertů usilují o vyprovokování Západu proti muslimům a podle Hermana musíme této snaze odolat. „Izrael nám ukazuje, že to jde, já jsem tam byl asi dvacetkrát a to není země ve válečném stavu. A jde to,“ prohlašoval významně Herman. Faktem také je, že Izrael je zemí, kde chodí lidé ozbrojení, jsou připraveni se bránit a v zemi rostou zdi.

Nechci tím omlouvat vraždu

Trval na tom, že hození Arabů do jednoho pytle by ve skutečnosti nakonec vedlo ke světové válce, k onomu střetu civilizací, jak o něm psal Samuel Huntington. „A uvědomme si, že je to miliarda a půl lidí. To není jednoduché. Proto bychom se měli pokusit o neválečné řešení v diskusi. Problém je, že konflikt je vždy zajímavější než mír. I pro média. My se přesto musíme snažit nejdřív vyčerpat všechna nenásilná řešení, ale tady nemám na mysli nebránit se, ale musíme hledat mírové prostředky. Jinak to povede k horké válce a to je katastrofa.“

Rozhodně by tím však nechtěl omlouvat vraždu katolického kněze z rukou muslimských radikálů. „Ale pokud ta vražda povede alespoň k tomu, že si muslimové uvědomí, až k jakým hrůzám mohou radikálové sáhnout, tak to většinu muslimů možná odradí. A pokud by se to stalo, tak by ta smrt otce Hamela nebyla úplně zbytečná.“

„A já se ještě víc než radikálních lidí bojím naší slabosti, protože my jsme se odklonili od těch hodnot. A to ti radikálové cítí,“ varoval host. Pokud se víc opřeme o naše kulturní dědictví, bude pro radikály mnohem těžší nás zviklat. Herman uznal, že jde o vznešená slova, ale trval na nich.

Musíme se mít také na pozoru před Tureckem, které hrozí, že vypoví dohodu o uprchlících. „To je nebezpečné,“ konstatoval člen vlády s tím, že EU musí být schopna postarat se o svou obranu, byť za stejně důležitou považuje Severoatlantickou alianci. I ona je určena na obranu všech členů a v tomto uskupení my si své závazky plníme, máme např. naše vojáky na zahraničních misích.

Lidovci by zvážili ústavní stížnost

Nakonec se vyjádřil k otázce církevních restitucí, kde komunisté a Andrej Babiš se svým hnutím ANO prosazují dodatečné zdanění finančních náhrad. „Kdyby to prošlo, tak je to protiústavní,“ řekl Herman. A byli by lidovci ochotní podat stížnost k Ústavnímu soudu ČR? „To bychom pravděpodobně museli udělat,“ oznámil. „Je to jen nebezpečná a těžká předvolební rétorika. Nic jiného to není,“ uzavřel své vystoupení člen vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…