Když nejde policista za svědkem, musí svědek na policii. Čestné prohlášení má trhliny

26.08.2022 11:26 | Zprávy

Jedním ze základních argumentů, kterými ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) přesvědčil premiéra Petra Fialu (ODS) a následně i další členy vlády o tom, že Petr Mlejnek je jako šéf ÚZSI člověk na svém místě a že jeho důvěra v něj je oprávněná, bylo čestné prohlášení svědka v kauze Dozimetr Michala Zděnka. Ten uvedl, že ho Mlejnek přiměl jít na policii a sporné věci z kauzy Dozimetr ohlásit.

Když nejde policista za svědkem, musí svědek na policii. Čestné prohlášení má trhliny
Foto: pixabay.com
Popisek: Rozvědka - ilustrační foto

Toto čestné prohlášení dostává ale ve světle zjištěných souvislostí trhliny, a to, na čem v podstatě stojí celá současná vláda, se zřejmě začíná rozpadat.

Premiér Petr Fiala podle všeho nemůže odvolat ministra vnitra Víta Rakušana jen tak, protože STAN drží více než 30 mandátů v Poslanecké sněmovně a s odvoláním Rakušana by hrozil i pád vlády.

To vysvětluje, proč vzal premiér při obhajobě jmenování Petra Mlejnka šéfem rozvědky za vděk i čestným prohlášením svědka kauzy Dozimetr, které uvádělo, že Mlejnek nabádal tohoto svědka k tomu, aby vše oznámil policii. Svědek podle zmíněného čestného prohlášení toto nabádání vyslyšel a na policii skutečně zašel.

To je podle Rakušana dostatečným důkazem o tom, že Mlejnek není v kauze Dozimetr nijak zainteresován a jde o vhodného šéfa rozvědky. O tomtéž přesvědčil Rakušan i Fialu a spol.

Jenže všechno může být docela jinak. Zvláště, když si přečtete nová zjištění reportérů SeznamZprávy.cz, kterým se v policejních záznamech podařilo dohledat zmínku o zapojení svědka Michala Zděnka do svědectví v kauze Dozimentr.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

Krátce poté, co vyšlo najevo, že Rusové pravděpodobně obsadili jedno z důležitých ložisek lithia, o …