Když politik odmítá migraci, říká se o něm, že je populista. Tomáš Zdechovský má ale úplně jinou zkušenost

20. 12. 2018 21:53

Do křesla pro hosta čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu usedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který se znovu rozpovídal o dvou paktech – o paktu o migraci a o paktu o uprchlících. Podle Zdechovského je mezi nimi rozdíl a vysvětlil, proč proti paktu o uprchlících nic nemá, zatímco pakt o migraci odmítá. Při té příležitosti zaútočil na předsedu vlády Andreje Babiše.

Když politik odmítá migraci, říká se o něm, že je populista. Tomáš Zdechovský má ale úplně jinou zkušenost
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský
reklama

„Pakt o uprchlících jen zpřesňuje některé dříve sporné věci. Jak říkal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), tak v tom paktu není nic, s čím bychom nesouhlasili už dříve. Ten pakt o uprchlících je napsán tak, že to je vlastně nic proti ničemu a nevidím důvod, proč by to většina demokratických politiků nemohla podpořit,“ zdůraznil Zdechovský. S paktem o migraci je to jinak. Proto příliš nechápe, proč český premiér Andrej Babiš odmítá pakt o uprchlících.

„Je to pokračování takového populismu, kde se pan premiér příliš nevyzná v otázkách uprchlících a migrace. Reaguje spíš na věty na sociálních sítích, myslím, že ty pakty ani nečetl. Myslím, že paktu o uprchlících není v podstatě co vytknout, snad kromě toho určení, co je a co není širší rodina, ale to je na každém státu, jak si to nastaví,“ zdůraznil lidovecký europoslanec.

„Migrační pakt je kontroverzní, protože některé jeho formulace se dají vykládat dvojím způsobem. Já migrační pakt nepodporuji proto, protože se tam objevovaly snahy o stanovení, že migrace je přirozené právo, ale já si to nemyslím,“ vysvětloval Zdechovský.

Host je toho názoru, že je třeba jasněji odlišit legální a nelegální migraci. Mimoto je třeba položit si otázku, co se stane se stárnoucí africkou populací, pokud většina mladých Afričanů odejde do Evropy. Zdechovský opakovaně jezdí do Afriky, takže ví, že tento problém může nastat.

Ví také, že africké státy ohrožují změny klimatu, ale protože tyto státy pociťují důsledky globálního oteplování už teď, jsou na změny klimatu připraveny mnohdy lépe než Evropané. A tam, kde je problém opravdu hodně akutní, nabízí svou pomoc izraelské firmy s projekty odsolování mořské vody. To je podle Zdechovského správná cesta. „My se snažíme vlastně jen přemístit z Afriky do Evropy,“ varoval Zdechovský.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec

Viděno touto optikou se prý nedá říci, že by všichni politici, kteří odmítají migraci, byli populisté. „My ty politiky tlačíme do toho, že jsou populisté, ale já cestuju a zjišťuju, že oni mají ten názor dobře vydiskutovaný,“ upozornil host.

Nakonec prozradil, s čím jdou lidovci do evropských voleb v květnu 2019. „Naše myšlenka je reforma Evropské unie. Evropská unie má prostě chyby, a pokud my tu situaci nezměníme, tak budeme mít velké problémy. Podobné, jako dnes vidíme u Velké Británie,“ uzavřel Zdechovský.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…