„Člověk bez vizí neuskuteční žádnou velkou naději, ani nepodnikne nic většího.“ Tento citát pochází z úst osmadvacátého prezidenta USA Woodrowa Wilsona. Právě do této věty začaroval díl svého vlastního politického bytí, ale také snahy profesora Tomáše Garriguea Masaryka ustavit v srdci Evropy nový stát - samostatné Československo. Oběma se některé vize vyplnily. A idea o vzniku Republiky československé začala při setkání obou politiků nabývat ostřejších kontur.
Spojené státy ve válce
Američané vstoupili do Velké války, které se až později mělo říkat první světová, dne 6. dubna 1917. Vytáhly do boje ze dvou důvodů: „Při německé neomezené ponorkové válce byla občas zasažena i americká loď, což Američany velice dráždilo. Navíc se provalilo, že Němci povzbuzují Mexiko k víceméně sebevražednému útoku na USA. Chtěli Američanům na jejich jižní hranici zařídit co nejvíc problémů, aby zpozdili jejich případný vstup do evropských bojů,“ vysvětluje historický publicista Zdeněk Čech s tím, že československé legie v Rusku, Francii a Itálii byly tehdy ještě ve vývinu a na svou roli v rámci Velké války teprve čekaly.
„Francouzské legie měly předobraz v naší rotě Nazdar, která šla do boje už roku 1914 a byla těžce zmasakrována v bojích u Arrasu. V Itálii mělo budování legií také svůj vývoj a první divize tam vznikla až roku 1918. A v Rusku se už v předchozím roce stalo z našich starousedlíků, přeběhlíků a zajatců opravdové vojsko,“ nastiňuje Čech zrod naší tehdejší armády.
Československá národní rada vznikla v Paříži jako reprezentativní orgán zahraničního odboje už roku 1916, zpočátku ale výrazné úspěchy nesklízela. Evropa měla plnou hlavu války. Státy Dohody začaly radu plně respektovat vlastně až v půli roku 1918. Dlouho se totiž nevědělo, jak vůbec válka dopadne. Němci od března na západní frontě útočili jako rozdráždění psi a jejich řady posilovali zajatci, kteří byli po zhroucení východní fronty a uzavření brestlitevského míru s bolševiky (3. 3. 1918) odesíláni z Ruska domů. Jediný, kdo dokázal na ruských železnicích blokovat masivní příliv zajatců z východu, byly československé legie. Nepříliš početná, nicméně zdatná a dobře organizovaná armáda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
historie , Masaryk , Wilson , Zdeněk Čech , vznik státu , České osmičky
autor: Jan Rychetský
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
Ivan Trojan agituje proti lůze. „Nekousej do ruky, co tě živí,“ radí Petr Holec. Sešla se na filmové…
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 14:09 Podporovalo Rusko Trumpa? Aféra FBI nabírá úplně jiný směr
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR